Dodik i Vučić za trasu preko Požege i Višegrada

  • 29.10.2017. 18:47

Nastaviću da molim predsjednika Dodika ali i sve ostale u Sarajevu da autoput ide preko Požege i Višegrada, poručio je u svom stilu predsjednik Srbije.

Samo par dana nakon što je Federalna Vlada saopštila da želi trasu preko Bijeljine i Tuzle, Aleksandar Vučić i Milorad Dodik saopštili su da imaju druge planove.

U jeku rasprave oko buduće trase Dodik je upozorio da stranci lobiraju za federalnu opciju dok je Vučić poručio da bi trasa preko Višegrada bila i u interesu Bošnjaka.vlcsnap-2017-10-29-18h37m59s239

"Da li oni imaju svoje planove to je druga stvar. Ja samo želim da kažem da je Srbija za to zainteresovana jer bi time uspjeli da spojimo i Srbe iz Beograda sa Hercegovinom i Sarajevom ali i Bošnjake iz Novog Pazara Tutina i Sjenice", rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

"Pomalo iznerviran jedan visoki zvaničnik Evropske unije je uzeo kartu Bosne i Hercegovine i pokazao mi ovako. Ovdje je Sava tu je Drina, rekao je sve što ide gore gospodine predsjedniče može a što ide ovako ništa ne može i tako se i dešava. Malo je problem što neki naši gradonačelnici sada pokušavaju tu da ušićare oko toga pa da se priklone jednoj ideji", kazao je Dodik.

vlcsnap-2017-10-29-20h15m02s24

Tu varijantu na sastanku u Federalnoj vladi prije par dana podržao je gradonačelnik Bijeljine  Mićo Mićić, a Mladen Bosić sve je uokvirio u deklaraciju koju je uputio u bh. parlament. I dok se situacija oko autuputa polako komplikuje Dodik i Vučić najavili su da će uskoro biti otvoreno i pitanje državne grance. Srbija planira da do kraja godine zvanično pošalje svoje prijedloge.

"Upoznao sam predsjednika Dodika sa problemima koje Republika Srbija ima po tom pitanju i rekao da ćemo mi dati sve od sebe da budemo i kompromisni i konstruktivni ali istovremeno da ne naudimo interesima ni srpskog niti drugih naroda", kazao je Vučić.vlcsnap-2017-10-29-20h14m49s182

Među četiri problematiče tačke  granice BiH i Srbije  najviše spora očekuje se oko Hidroelektrana "Zvornik" i "Bajina Bašta" . Objekti su pripali Srbiji, ali ih presjeca državna granica pa se iz Sarajeva moglo čuti da BiH ima pravo i da traži dio električne energije. Čak je bila formirana i komisija koja je trebalo da se bavi ovim pitanjem ali je njen rad zaustavljen u Savjetu ministara. Srpski mediji već pišu da će zvanični Beograd tražiti da se državna granica  pomjeri na lijevu obalu Drine, kako bi Hidroelektrane ostale u Srbiji. I dok se čeka zvaničan prijeldog predsjednik Srpske poručuje da će biti na strani Srbije.

"Nisam razgovarao na ovaj način sa predsjednikom Vučićem osim potrebe da to bude završeno ali sad ću reći. Što se tiče granice na tom prostoru Republika Srpska i Srbija su na istoj strani", izjavio je Dodik.vlcsnap-2017-10-29-20h14m20s116

O svemu će Vlade Srpske i Srbije razgovarati na zajedničkoj sjednici koju su predjsednici najavili za 10. novembar. Do tada će vjerovatno biti spremna i deklaracija o očuvanju srpskog identiteta i jezika, jer se do tad očekuje i zvaničan nacrt dokumenta. Vučić je rekao da će u timu Srbije koji će raditi na dokumentu biti dekani Pravnog i Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao i predsjednik Matice srpske Dragan Stanić. Uključićemo i velii broj srbista poručio je iz Beograda  Aleksandar Vučić.