Doboj: Malo urađeno na zaštiti od poplava

  • 27.10.2017. 21:00

Teoretski nešto je urađeno, za praktično, fali para – to je najkraći odgovor šta je Doboj uradio na zaštiti od poplave. Od uređenja korita Bosne i bezbijednog sna Dobojlije dijele milioni maraka, ali krenulo se od ključne crne tačke, nizvodno.

Potok Liješanj, mjesto JE koje je prva prijetnja Doboju. On je nakon 2014. uređen. Ipak takva slika ne prati ostale kritične lokacije.

Potok je saniran, ali korito Bosne nije obuzdano. Uz magistralni put još je samo betonska brana, a plan zaštite na papiru.

„U obuhvatu od ušća rijeke Usore u rijeku Bosnu, pa do mjesta Pločnik gdje projekat koji je radila Vodoprivreda iz Bijeljine obuhvata radove koji bi koštali oko 23 miliona maraka“, kaže Dragan Vasilić, savjetnik gradonačelnika Doboja.

Stigle su vreće, obučavaju se i kadrovi. Oni koji su dobojskim ulicama veslali 2014. kažu sa opremom smo najtanji.

„Ali pored obuke moraju da imaju odgovarajuću opremu jer vatorgasna i policijska oprema nije za spašavanje u bujicama“, pojašnjava Aleksandar Pastir, rafting klub Kanjon Banjaluka.

Derventa se hvali da je baš u tome otišla korak dalje. Oni su se opekli 2010. pa su četiri godine kasnije zahvaljujući ulaganju u vatrogasnu opremu, brane i kanale bolje prošli. Timove sprema i najmlađa opština Srpske jer ni oni nisu sigurni.

„Ima taj jedan mali urbani dio samog centra otprilike 20- ak kuća tokom bujičnih poplave uvijek popave u narednom periodu imamo projekat regulacije korita Ostružnje gdje se nadam da ćemo sa stanovništvom riješiti taj problem“, izjavio je Mladen Šljivić, Civilna zaštita Stanari.

„2014. iz iskustva koje smo imali 2010. smo deset puta manje imali štetne efekte i ugrožavanja sigurnoasti stanovništva i materijalnih vrijednosti“, kađe Slaven Pijetlović, Derventa.

Tri godine nakon katastrofe niko naglas ne kaže da smo bezbijedni. Prevencija i procjena rizika su ključni, a njih nije bilo, jer je sistem odbrane bio zapušten od sredine devedesetih, utvrdila je struka. Ohrabruju da je nešto opreme stiglo, i da dopune zakona o zaštiti i spasavanju vode boljem organizovanju. I na saradnji javnog i privatnog sektora treba raditi, jer je i ta karika zakazala.