Devet godina kasnije: Šta će biti sa amandmanima na Ustav Srpske?

  • 28.03.2018. 19:25

"Pozivamo Narodnu skupštinu Republike Srpske da ponovo započne proces ustavnih reformi", navodi se u januarskom izvještaju Savjeta Evrope o napretku BiH na evropskom putu.

vlcsnap-2018-03-28-19h07m52s649

Savjet Evrope očigledno traži da Narodna skupština Republike Srpske raspakuje paket ustavnih amandmana usvojenih prije devet godina i pojedinačno ukine smrtnu kaznu. Savjet očigledno ne interesuje ostalih 28 amandmana koje od 2009. godine blokira bošnjački klub u Vijeću naroda, a među kojim se nalazi i glavni grad Republike Srpske. Predsjednik parlamenta Srpske ne želi da kaže da li će prihvatiti preporuku Savjeta Evrope. Podsjeća da je jedina uspjela inicijativa tog tipa koja je izvana došla u BiH - ona dejtonska.

vlcsnap-2018-03-28-19h08m09s059

"Ta preporuka prije svega nije došla u Narodnu skupštinu. Ona treba da dođe u zvaničnoj formi, a Narodna skupština Republike Srpske će se izjasniti po tom pitanju. Ja ne mogu i neću da prejudiciram stav Narodne skupštine po tom pitanju", rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Preporuke Savjeta Evrope nisu obavezujuće i, premda Savjet Evrope nije institucija Evropske unije, takav stav može da ilustruje stav evropskih zvaničnika. Skupštinski Odbor za ustavna pitanja odbacuje bilo kakve ideje o nametanju odluka. Drago Kalabić kaže - bez ikakvih međunarodnih organizacija, navodnih stručnjaka i suflera treba da uđemo u proces ustavnih reformi.

"Najjednostavnije bi bilo onom narodnom - koga zmija dva puta ujede iz iste rupe, nije do zmije. Republika Srpska i svi mi zajedno, valjda smo naučili nešto iz prethodnih vremena o zloupotrebi pojedinih međunarodnih organizacija koje su imale sasvim druge ciljeve od onih koje su proklamovale", naglasio je Drago Kalabić, Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske (SNSD).

I vladajući i opozicija se u ovome slažu - bilo kakvo nametanje neće biti prihvaćeno. Savez za promjene poručuje da niko ne može da poteže pitanje ustavnih promjena u Republici Srpskoj bez njenih institucija.

"Ne vidim zašto bi to bile obavezujuće odluke za Narodnu skupštinu Republike Srpske, ili za političke partije iz RS. Ja lično smatram da u ovom momentu apsolutno nema prostora kada je u pitanju bilo kakva promjena Ustava Republike Srpske, kao što i nema prostora za promjenu Ustava BiH", istakao je Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Republika Srpska je pokušala da doda 29 amandmana na Ustav još prije devet godina. Prošli su u parlamentu dvotrećinskom većinom, ali je svih 29 blokirao Klub Bošnjaka u Vijeću naroda. Zakonske izmjene u Republici Srpskoj su često taoci sistema po kojem odluke Narodne skupštine moraju proći kroz filter Vijeća naroda. Tamo često padaju baš na pitanju vitalnog nacionalnog interesa.