Dan nakon presude i dalje stižu reakcije na presudu liderima Herceg Bosne

  • 30.11.2017. 19:48

U bočici je bila smrtonosna hemikalija - izjavili su istražioci zaduženi za slučaj samoubistva Slobodana Praljka u sudnici 1 Haškog Tribunala.

Dok se čeka izvještaj patologa, a hrvatska javnost nagađa o bezbjednosnim propustima i osobi koja je Praljku mogla da donese otrov u pritvorsku jedinicu, u hrvatskom Saboru danas minuta ćutanja za njihovog heroja.

Uz počasti pročitana je i zajednička izjava poslanika u kojoj su presudu Haškog tribunala šestorki iz "Herceg-Bosne" okarkterisali kao neprivatljivu za Hrvatsku. Ipak, praznim mjestima u sali, opozicija je poručila da, kako kažu, ne žele da učestvuju u HDZ-ovskoj politici veličanja osuđenih ratnih zločinaca.

"Nismo se željeli dovesti u situaciju da  sudjelujemo u odavanju počasti pravomoćno osuđenom zločincu u najvišem zakonodavnom tijelu Republike Hrvatske", rekao je Arsen Bauk, poslanik SDP-a u hrvatskom Saboru.

Dok su se u Saboru, ponekad i na ivici fizičkog sukoba dijelili na one kojima su Prlić i ostali heroji ili zločinci, naciji se, nakon povratka sa Islanda obratila i Kolinda Grabar Kitarović. Ne slaže se sa presudom suda. Iz njenog viđenja Hrvatska nije bila agresor, već je, kaže, pomagala BiH da se odupre Srbima.

"Hrvatsku i BiH napala je Miloševićava Srbija i tzv.JNA i to su notorne činjenice. Hrvatska nije napala nikoga", kazala je Kolinda Grabar Kitarović, predsjednica Hrvatske.

Moralni čin Slobodana Praljka, kako ga je nazvao Andrej Plenković i danas je bila prva tema na sjednici hrvatske Vlade. Izjava da će jučerašnju presudu za udruženi zločinački poduhvat Hrvatske, pokušati da ospore u Savjetu Bezbjednosti UN-a, čula se i do Srbije. Patološka opsesija dijela hrvatske javnosti srpskim narodom, poručuje Aleksandar Vučić, je značajna. Naročito, ako će njom dotaći, dvostrukih aršina međunarodne zajednice.

"Ja se tom činu ne bih rugao ni na koji način, ne bih ga nazivao kukavičkim ali bih imao šta da poručim ljudima u EU povodom njihovih različitih aršina i riječi izgovorenih Srbiji i recimo Hrvatskoj povodom posljednjih presuda", kazao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

A tamo gdje su sve tretirali jednako, u zajedničkim prostorijama Ševeningenskog pritvora, Slobodan Praljak je bio korektan čovjek - bar tako tvrdi Slobodan Šljivančanin, pa mu je čak, nakon presude od 18 godina, ponudio podršku i pomoć. Pomoć je, tvrde hrvatski mediji, i mogao da da, jer se njegova imovina procijenjuje na skoro sedam miliona evra. U Zagrebu posjeduje dvije poslovne zgrade, hotel, podzemnu garažu, restoran, transportnu firmu a suvlasnik je i fabrike duvana u Ljubuškom. Sve to prepisao je sinu svoje druge supruge, čiji biološki otac pjesnik Goran Babić, Praljkov nekadašnji prijatelj, već dvije i po decenije  živi u Beogradu.