Da li se trebate brinuti ako vaša beba nije počela da puzi?

  • 24.02.2017. 17:12

U odnosu na motoričku zrelost, na nivo aktivnosti, da li je dijete živahnije ili mirnije, da li ga roditelji stimulišu ili ne, dijete počinje da puzi između 8. i 10. mjeseca života. Međutim, ima i one djece koja propuze mnogo ranije, što nikako nije za brigu roditelja.

Puzanju prethodi dobar sjedeći stav. To podrazumijeva da dijete samostalno sjedi, bez oslonca o leđa ili bez pridržavanja odraslih, da ima dobar balans i ravnotežu. Zatim bauljanje, kada se dijete pomjera, priljubljenog trupa uz podlogu, koristeći više ruke, a manje noge. Sljedeća faza je podizanje djeteta u četvoronožni položaj (podrazumijeva oslonac na obe šake i koljena) i klaćenje u tom položaju napred-nazad. Kad beba bude spremna, kad osjeti da je stabilna u osloncu na tri tačke, a to znači obe šake i koleno, ali i oba koljena i šaka, tada možemo očekivati da će se beba kretati, odnosno propuzati. Mnoga djeca se prvo kreću unazad, pa tek onda unaprijed.

"Pravilno puzanje je recipročno kretanje ili unakrsno, što znači da pokrete desne ruke prati lijeva noga, i obrnuto. Na ovaj način se pravilno prenosi težina na noge i na ruke, izbjegavajući asimetrični razvoj tijela. To je važno znati da bismo prepoznali nepravilne šeme u puzanju (kad dijete pomjera nogu i ruku s iste strane, ili kad dijete istovremeno pomjera obje ruke, a potom obje noge, što liči na skakutanje zeca, ili da dijete bolje povlači jednu nogu ili ruku od druge...), a koje se odgovarajućim tretmanom mogu ispraviti", savjetuje Olivera Popović, visoki strukovni terapeut iz beogradske klinike „Master fizikal”.

Kako ona kaže, veoma je dobro da dijete puzi, jer se na taj način jačaju mišići ruku, ramenog pojasa, karlice i leđa, što će mu, kad počne da se uspravno podiže, dati bolju ravnotežu, stabilnost i sigurnost. Istraživanja pokazuju da je djetetu koje nije puzalo potrebno mnogo više vremena prilikom prohodavanja, to jest, mnogo više vremena dok se ne pusti i samostalno napravi prve korake.

Smatra se da oko 15 odsto zdrave djece ne puzi. To su uglavnom djeca koja dosta vremena provode u ogradici ili krevecu, a manje na podu, pa zbog toga počnu ranije da se hvataju za ivice i podižu u stojeći stav. U ovu grupu spadaju i djeca koju odrasli prije vremena oslanjaju na stopala i cupkaju ili djeca koja su se do šestog mjeseca slabije oslanjala na ruke i šake, pa im je mišićna snaga ruku i ramenog pojasa nešto slabija.

"Poželjno je djecu koja ne puze stimulisati tako što će više vremena provoditi na podu, gdje će imati punu slobodu kretanja i ponuditi ih različitim igračkama koje će ih podstaći na kretanje", kaže Popovićeva, i dodaje da je poželjno da se roditelji obrate centru za pravilan razvoj djeteta ako imaju ikakve nedoumice oko pravilnog djetetovog motoričkog razvoja, kako bi dobili odgovarajući savjet, ali i ako je potrebno i tretman kroz pravilne, tačno određene stimulativne vježbe.

(Blic.rs)