Da li je Štajnmajer htio da trgne EU iz krize?

  • 25.10.2016. 07:55

Evropska unija mogla bi da propadne ukoliko ne sagledamo ozbiljnost krize u kojoj se nalazimo, moramo ponovo ubijediti građane da je to dobra ideja umjesto što se ušuškavamo u evropskim institucijama" - ovo nije govor nekog romantičnog studenta već njemačkog ministra spoljnih poslova Franka Valtera Štajnmajera koji je nikada glasnije progovorio o mogućnosti kraha evropske ideje. Da li je pretjerao ili stvari stoje baš tako?

Osnovni principi na kojima je EU osnovana su na ispitu, možda najtežem do sada. Na to upozorava visoki njemački zvaničnik.

"Prošla godina je bespošteno pokazala da su izvjesnosti, koje su decenijama važile za apsolutno sigurne, iznenada dovedene u pitanje. Ako više ne umijemo da cijenimo vrijednost EU, ona će onda propasti", upozorio je Štajnmajer.

Stabilnost Unije uzdrmale su poznate krize - finansijska, migrantska, Ukrajinska, a dodatno i istupanje Britanije iz članstva. Ali, zašto je baš Štajnmajer pomenuo riječ, koju evropski zvaničnici rijetko pominju - propast? Poznavaoci vide dva razloga.

"On je ovom izjavom želio ustvari da probudi sve one ljude, ne evroskeptike, nego upravo one koji se zalažu za opstanak EU ističući to da je neophodno saslušati one koji se protive EU ili koji imaju zamjerke na funkcionisanje EU, budući da su lideri EU najčešće bili gluvi na zamjerke", kaže Nenad Radičević, dopisnik Politike i saradnik RTS-a iz Njemačke.

"Ova izjava pokazuje i jednu opredijeljenost zvaničnog Berlina da se, ipak, okrene kao što on sam kaže u ovom intervjuu, jednom dijalogu, sa drugim državama članicama EU, a kako bi se utvrdio jedan novi koncept razvoja EU", ističe Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku.

Zašto poziv na razgovor koji Berlin upućuje pomalo uspavanim članicama ne treba olako shvatiti?

"Važno je da je potreba za reformom same EU identifikovana. Ja sam sigurna da će ona po ne znam koji put u svojoj istoriji izaći ojačana iz ove krize, a da je njemački ministar u pravu kada upozorava da ako se ne pristupi reformskim procesima, EU prijeti raspad i to zbog onoga što je on rekao a to je odustajenje ili udaljavanje od fundamentalnih evropskih vrijednosti kojih građani EU nisu spremni da se odreknu", navodi Nataša Dragojlović iz Nacionalnog konventa o EU.

Njemačka ne ostaje na upozorenjima, već najavljuje i izlazak na teren. Na turneji po Evropi koju pokreće upravo Štajnmajer žele da čuju kritiku i sa građanima razgovaraju o budućnosti Unije.