Da li je pokvareno meso stiglo i u BiH?

  • 25.03.2017. 20:04

Posljednja afera u kojoj se trulo meso iz Brazila našlo u prodaji u zemljama regiona, pa i kod nas, po ko zna koji put je postavila pitanje šta jedemo i jesmo li, definitvno, svjetska kanta za otpad?

Domaći mesari poručuju kupcima - dobro gledajte šta kupujete, a prvo obratite pažnju na cijenu.

"Ovo što se uvozi, znamo mi kakvog je kvaliteta. Znači to je meso koje stranci ne upotrebljavaju za sebe. Njima ako istekne rok, moraju spaliti, a spaljivanje dođe skuplje nego da nam ga daju džabe. Oni to daju bez cijene, samo da se riješe", kaže Lazo Šešić, vlasnik mesnice.

Deklaracije na mesu, na koijima piše porijeklo i sastav morale bi postati obavezne, podvlači Šešić. Dobro smo uopšte i zdravi šta nam se sve servira, kaže Vladimir Usorac. Nasuprot takvom mišljenju, iz resornog ministarstva poručuju da su ovakve priče uvijek bile po principu - tresla se gora, rodio se miš. Usorac im odgovara da malo bolje iskontrolišu meso koje nam stiže.

"Mi o ovome pričamo još od 1996. kada je to meso pošlo dolaziti u BiH ili kada smo čak pojeli jedan kontigen kengura koji su došli iz Australije", ističe Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.

"Zaista imamo problem da nam ulazi, da uvozimo dosta mesa koje naši prerađivači prerađuju, ali nemojte da karikiramo te stvari sa kengurima i sa tim brazilskim mesom. Sjetimo se novembra i priče o nekom smrznutom mesu, koje je ušlo u luku Bar iz 82. godine. Takva se medijska halabuka digla, na kraju je rečeno da nije bilo broda", rekao je Boris Pašalić, pomoćnik ministra poljoprivrede.

Da nije baš sve uvijek kako se predstavi javnosti, smatraju i u Kancelariji za veterinarstvo. Na trulo brazilsko meso nisu naišli. Ipak, susretali su se sa hranom koja nije zadovoljila uslove.

"U toku prošle i ove godine ukupno je vraćeno 40 pošiljki proizvoda životinjskog porijekla od čega 16 pošiljki mesa raznih vrsta. Razlozi vraćanja pošiljki su: nedostaci u dokumentaciji, nepostojanje odgovorajućeg certifikata, nepravilnog deklarisanja i nepravilnog transporta. Vraćene pošiljke su većinom porijeklom iz Evropske unije i zemalja okruženja", stoji u saopštenju Kancelarije za veterinarstvo.

Uprava za indirektno oporezivanje, ranije je potvrdila da je iz Brazila, od početka godine, uvezeno 27 tona mesa. Uvozni proizvodi, pritom i neispravni, guše nam posao, žale se poljoprivrednici, a sve zbog, kako tvrde, jakog uvoznog lobija.