ČUVAJTE STOMAK: Šta i kako treba da jedete i pijete tokom ljeta

  • 22.07.2014. 17:57

Iako bi zdrava i umjerena ishrana trebalo da bude prioritet tokom cijele godine, za vrijeme ljetnjih mjeseci zbog visokih temperatura neophodno je dodatno obratiti pažnju na to šta se unosi u organizam.

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut" objavio je uputstvo kako bi trebalo da se hranimo tokom najtoplijeg godišnjeg doba da bismo se na pravi način brinuli o svom zdravlju. Pročitajte koje namirnice i u kojim količinama su preporučljive.

Kao prva stavka tog uputstva jeste nepreskakanje obroka. Tokom vrućina obavezno je imati doručak, lagan ručak, laganu večeru i dvije dnevne užine, koji će sačuvati snagu, održati dobru koncentraciju i okrepiti organizam .

Što se tiče toga šta bi trebalo da se konzumira, lista namirnica izgleda ovako:

- hljeb - shodno polu, uzrastu, fizičkoj aktivnosti i vrsti rada, tokom dana 4–7 parčića srednje veličine;

- 1–2 porcije mlijeka odnosno mliječnih proizvoda odgovarajućeg procenta mliječne masti;

- termički dobro obrađena mesa (piletinu, ćuretinu, ribu, junetinu, teletinu) putem kuvanja, dinstanja, ili na grilu, tokom 4–5 dana u nedelji;

- dobro oprano voće kroz prepodnevnu i poslijepodnevnu užinu (oko 500 gram na dan);

- dobro oprano svježe povrće uz doručak i ručak (oko 300 grama na dan);

- povrće u vidu ukusnih (umjereno začinjenih, bez pikantnih dodataka) kuvanih jela – supa, čorbi, variva.

Na viskom temperaturama jako je važno piti dovoljno tečnosti. Organizmu tad najviše prija i pomaže pijaća voda. Odrasle osobe bi trebalo tokm dana da popiju osam do deset čaša vode. Ukoliko se bave fizičkom aktivnošću ovoj količini treba dodati jednu do tri čaše vode za svaki sat aktivnosti.

Osim vode, dobar izbor su mlijeko i voći sokovi. Tokom ljetnjih vrućina trebalo bi smanjiti unos kofeinskih napitaka i alkoholnih pića jer djeluju kao dijuretici, odnosno uslovljavaju dodatni gubitak vode.

Ukoliko se koristi flaširana mineralna voda preporučuje se negazirana i umjereno hladna. Osobama starijim od 65 godina preporučuje se da često piju tečnost bez obzira na to da li su žedne, jer organizam starijih ljudi ima smanjene rezerve vode zbog smanjenog osećaja žeđi.

Tečnost bi trebalo unositi postepeno, gutljaj po gutljaj. Nikako preterivati s previše hladnim pićima.