Civilna zaštita (ne)spremna za nove poplave

  • 27.04.2015. 22:28

 Organizovanost, opremljenost i obučenost, sve to još nije na zavidnom nivou u Civilnoj zaštiti, tvrdi prvi čovjek skupštinskog Odbora za bezbjednost.

Ukoliko bi došlo do nove elementarne nepogode građani Srpske, uvjerava Milanko Mihaljica, ne mogu očekivati adekvatnu zaštitu. Iz Civilne zaštite odgovaraju da stanje ipak nije tako loše.  Da osim od prirodnih nepogoda građanima Srpske treba i zaštita od nesavjesnih ljudi, potvrđuje događaj iz Janje gdje se zaštitni nasipi odvoze. Nije rijetkost da se na nasipu izgradi i objekat.

“Primjećeno je da se u posljednje vrijeme ponovo dešavaju uzurpacije zemljišta. Na kanalima, uz i niz kanal podižu se ograde. Ore se nasip. Prave se razni objekti, pomoćni objekti. Usjeca se nasip, procjepa se nasip, neovlašteno. Čak se i uklanjaju dijelovi nasipa. Rade se objekti neki kao mostovi”, rekao je Miroslav Čvrgić, načelnik Odjeljenja za upravljanje vodnim dobrom  Bijeljine.

Zbog tih problema alarmirane su nadležne službe.

“Svjedoci smo uklanjanja nasipa koji sprječava da se voda razliva po prostoru prema Janji. Tehnička ekipa koja je uočila te probleme u februaru uputila je dopise Republičkoj vodnoj inspekciji, CJB-u…”, ističe Slobodan Marilović,  načelnik Odjeljenja za opšte i pšravne poslove u JU Vode Srpske.

U Odboru za bezbjednost Narodne skupštine RS, upozoravaju da je krajnji trenutak da se na nov način pristupi organizovanju zaštite i spasavanja ljudi. Tvrde, da se Zakon o zaštiti ljudi i materijalnih dobara u vanrednim situacijama, ne primjenjuje.

“Zakonska oderdba po kojoj se dva odsto sredstava na nivou opština i gradova namjenski izdvaja za opremanje snaga civilne zaštite se ne realizuje gotovo ni u jednoj opštini”, rekao je Milanko Mihaljica, predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne skupštine RS.

U Civilnoj zaštiti RS najveće zamjerke upućuju lokalnim zajednicama jer su do sada pokazale nezainteresovanost. Kažu, one su prve koje trebaju reagovati u slučaju nepogode. Iako još mnogi građani nisu sanirali prošlogodišnju štetu štetu,  uprava Civilne zaštite tvrdi da su imali funkcionalan sistem zaštite.

“Ako se vratimo u predhodnu godinu, kada vidite da smo imali toliko uginulih životinja, da smo imali toliko neeksplodiranih sredstava, toliko volontera. Da je sve to prošlo bez velikih pandemija, zaraza. Ja mislim da mi imamo funkcionalan system”, rekao je  Veseljko Elez, direktor Republičke uprave Civilne zaštite.

Iz Civilne zaštite poručuju da u slučaju da se poplave ponove imaju iskustvo, ali i da su kupili nešto opreme u skladu sa mogućnostima. Iz Odbora za bezbjednost, upozoravaju i da u Srpskoj ne postoji specijalizovana jedinica koja se u svakom trenutku može organizovati za akciju u slučaju zemljotresa.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!