Česi pobjednici u spustu, Banjalučani drugi

• 24.05.2015. 20:43

Na Evropskom prvenstvu u raftingu u Banjaluci danas je u disciplini spust pobijedila ekipa Češke, srebrnu medalju osvojio je banjalučki "Dajak klub", dok je treće mjesto pripalo ekipi Slovenije.

Takmičenjima u spustu završeno je ovo Evropsko prvenstvo na kojem su nastupili takmičari iz 17 zemalja, saopšteno je iz Pres centra "Kanjon" Karanovac.

Kapiten prve češke posade Antonin Haleš rekao je da je konkurencija bila veoma jaka i da sada slijedi nekoliko dana odmora, pa onda pripreme za Svjetsko prvenstvo.

"Iznenadili su nas ruski timovi, Finska u slalomu, ali i banjalučka posada u sprintu i spustu. Ipak, na kraju smo zasluženo – najbolji", istakao je Haleš.

Banjalučka posada izveslala je stazu od Krupe do Rafting centra kanjon u Karanovcu za 53 minuta 59 sekundi i 46 stotinki, što je za 17 sekundi i 88 stotih sporije od prvoplasirane češke posade.

Član posade banjalučkog "Dajak kluba" i reprezentacije BiH Igor Kuzmanović izrazio je zadovoljstvo ovim plasmanom.

"Ovo je nešto fantastično, nešto što se ne zaboravlja. Donijeli smo srebro u Banjaluku, na našem Vrbasu. To je nešto što ću cijeli život pamtiti", rekao je Kuzmanović.

Slovenci su bili treći u spustu i treći generalno.

"Veoma smo zadovoljni ostvarenim u Banjaluci. I mi smo ostvarili zacrtano, osvojivši bronzu generalno, a i naša reprezentacija do 23 godine koja je postala prvak Evrope. Ovo je dokaz da se u našem savezu sistemski radi i da mi imamo nasljednike", rekao je kapiten reprezentacije Slovenije Marko Mihelič.

Kod dama u spustu trijumfovale su Ruskinje ispred prve posade Velike Britanije, koja je generalno osvojila titulu šampiona Evrope, druge su Ruskinje, a trećeplasirane su Italijanke.

Kod mlađih uzrasnih kategorija, u spustu je pobijedila reprezentacija Turske do 19 godina, koja se okitila titulom prvaka Evrope, a u juniorskoj konkurenciji briljirali su Slovenci.

Na kraju, zlato je bilo za Sloveniju i u spustu i u generalnom poretku Prvenstva, dodaje se u saopštenju.

Kod veterena su na tronu dvije Češke posade.

U Banjaluci je danas održano i prvo rafting prvenstvo Evrope na ergometrima, a najviše medalja osvojili su takmičari iz Gruzije, Srbije i Bugarske.

Predstavnica BiH Irma Karišik osvojila je srebro u ženskoj konkurenciji.

Potpredsjednik Svjetske rafting federacije Oleg Grigoriev istakao je da je organizacija opravdala očekivanja i da su trke bile odlične.

"Vidjeli smo da sve veći broj nacija veoma ozbiljno radi, te da se rafting u ovom dijelu Evrope dosta dobro pozicionirao", dodao je Grigoriev.

Posljedni dan Prvenstva obilježila je i ženska posada rafting kluba "Kanjon", koja se nakon više od godinu dana ponovo okupila i u znak zahvalnosti prema vječnom kapitenu kluba, Branki Štulić, revijalno - izveslala spust od Krupe do Karanovca.