Ćeranić: Institucije BiH se ne snalaze u situaciji priliva migranata

  • 22.05.2018. 18:01

Dekan banjalučkog Fakulteta bezbjednosnih nauka Predrag Ćeranić izjavio je danas da se institucije BiH ne snalaze u situaciji priliva migranata i da svaki novi bezbjednosni izazov za njih predstavlja veliku nepoznanicu.

Ćeranić je rekao da migrantska kriza u regionu traje više od dvije godine i da je bilo dovoljno vremena da se na iskustvima drugih nešto i nauči.

"Bilo je dovoljno vremena da se na iskustvima Srbije i Makedonije, odnosno zemalja preko kojih je prešlo stotine hiljada migranata nešto nauči i da već imamo odovor na situaciju kada ona postane mnogo više i naš problem", rekao je Ćeranić novinarima nakon prvog radnog dana konferencije "Regionalna saradnja u suzbijanju prekograničnog kriminala-Savremeni izazovi terorizma i migrantske krize", koju je u Etno-selu "Stanišići" kod Bijeljine otvorila predsjednik Vlade Srpske Željka Cvijanović.

Prema njegovim riječima, jasno je da BiH na tom planu nije radila i da su podbacili oni od kojih se najviše očekuje - Ministarstvo bezbjednosti i Služba za poslove sa strancima.

"Izazov priliva migranata za nas je uvijek nov, bez obzira što se susjedne zemlje sa njim suočavaju dvije godine. Institucije na nivou BiH se ne razumiju i imamo situaciju kakvu smo imali na granici dva kantona, kada su dvije policije stajale na dvije strane sa sasvim različitim uputstvima", podsjetio je Ćeranić.

On je napomenuo da ono što je novo i nudi se migrantima kao rješenje jeste to da potpišu zahtjev za azil i steknu dokument na osnovu kojeg mogu mjesec dana boraviti u BiH, te na osnovu toga dobiti i državljanstvo ove zemlje, a što otvara niz drugih pizanja.

Ćeranić je istakao da je sigurno da nesreća ove ljude tjera ka novom odredištu, a to je, kako kaže, NJemačka.

On je izrazio uvjerenje da će Republika Srpska pružiti dobar odgovor kada migrantska kriza postane mnogo veći problem, kao i da će dobro sarađivati i sa institucijama BiH, ali i sa svim institucijama na regionalnom nivou.

"Ni migrantska kriza, niti terorizam ne mogu biti problem jedne zemlje. To je globalni problem gdje mora postojati saradnja i gdje se na svaki izazov mora adekvatno odgovoriti", napomenuo je Ćeranić.

Klaus Fizinger, direktor njemačke Fondacije "Hans Zajdel", koja je pokrovitelj skupa, istakao je da je ova konferencija važna, ne samo za region, nego i šire, navodeći da je neophodno sumirati rezultate iz prošlosti i razmijeniti ih, te zajedniči formulisati dalje korake.

On je rekao novinarima da svi izazovi mogu biti savladani samo ukoliko zemlje regiona sarađuju.

Na skupu, na kome je danas prisustvovala i predsjednik Vlade Srpske Željka Cvijanović, bilo je riječi o migrantskoj krizi, o fenomenu uključenosti žena u terorističke akcije, o preventivnom djelovanju, o radikalizmu koji vodi ka terorizmu, kao i o uticaju terorističkih napada na psihološko stanje djece.

Na konferenciji u Bijeljini, koja će trajati tri radna dana, učestvuju stručnjaci iz Republike Srpske, Srbije, Crne Gore, i iz njemačke fondacije "Hans Zajdel".

Regionalni skup biće nastavljen sutra u hotelu "Ras" u Etno-selu "Stanišići".

(Srna)

  • 11:00 Кето кухињица

    Ужине или комплетни оборци прилагођени кето исхрани са ниским удјелом угљених хидрата.

  • 11:15 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:30 Емисија: Аграр (Р)

    Актуелне приче из свијета домаће и регионалне пољопривреде.

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Аутошоп магазин (Р)

    За љубитеље аутомобилизма, ауто тржишта и најновијих информација о вашем љубимцу.