BUDŽET KRPI PLATE I DUGOVE: Siromašna ulaganja u infrastrukturu!

  • 24.12.2014. 07:41

Javna rasprava o Nacrtu prijedloga budžeta grada Banjaluka završena je 15. decembra, a odbornici gradske skupštine će u petak razmatrati primjedbe i prijedloge građana na nacrt ovog dokumenta.

Sama javna rasprava, koja je trajala od 3. do 15. decembra, po običaju nije izazvala veliko interesovanje građana, pa su primjedbe i prijedlozi stigli uglavnom od manjine koja je učestvovala i u većini ranijih rasprava.

Prema predloženom dokumentu, budžet grada Banjaluka za 2015. godinu trebalo bi da iznosi 119.325.000 KM, što je za 9,5 miliona manje u odnosu na 2014. godinu.

Kresanje troškova

Tokom septembra i oktobra, u okviru uputstva za izradu budžeta, budžetskim korisnicima, odjeljenjima i odsjecima preporučeno je da potrošnju u 2015. godini planiraju za 10 odsto niže, međutim, kada su budžetski zahtjevi stigli, ispostavilo se da i umanjeni za 10 odsto prevazilaze očekivani okvir prihoda za čitavih 27 miliona maraka.

Za dugove 23 miliona maraka

Za 2015. godinu, na ime finansiranja otplata i kamata prispjelih dugovanja, budžetom za 2015. godinu planiran je iznos od 23 miliona maraka. Za servisiranje dugova koji pristižu na naplatu u 2015. godini planirano je 15,5 miliona maraka, dok je za pokrivanje budžetskog deficita iz 2012. godine predviđen iznos od 1,05 miliona maraka.

S obzirom na tempo kojim se iz godine u godinu prihodi smanjuju, a troškovi ostaju isti ili čak povećavaju, u predloženom nacrtu dodatno su smanjeni troškovi na održavanju higijene, puteva i komunalne infrastrukture.
Zbog smanjenja sredstava, grad je odustao od finansiranja izgradnje vodovodnih mreža, javne rasvete, kanalizacije i sanacije klizišta, za koje je planirano nula maraka.

Novim nacrtom nije planirano ni da grad plaća električnu energiju u poslovnim prostorima i javnim garažama, a isto tako nije planirano ni održavanje komunalne opreme, semafora, kao ni finansiranje hitnih intervencija na javnim površinama po nalogu inspekcije ili komunalne policije. Novim budžetom nije planirano ni dosadašnjih 50.000 za suzbijanje ambrozije.

U Gradskoj upravi su još 2013. godine, kada su budžetska sredstva iznosila više od 145 miliona maraka, isticali da u tom okviru ne mogu da funkcionišu sve gradske službe, a u prijedlogu za 2015. godinu taj iznos je smanjen za još 25 miliona maraka, s tim da je ostalo da se uradi još glavnina posla u vezi sa saniranjem štete od dvije poplave koje su u međuvremenu pogodile grad.

Bez smanjenja plata

Gradski budžet je tako, po prijedlogu koji je upućen na javnu raspravu, vraćen na nivo budžeta iz 2007. godine, ali sa značajno promijenjenom strukturom i namjenom jer u 2015. godini Banjalučani će 30,9 odsto sredstava iz zajedničke kase trošiti na primanja zaposlenih koji platu primaju iz gradskog budžeta.
O ovom pitanju već duže vrijeme se vodi polemika, jer je riječ i o najvećoj stavci u gradskom budžetu, koja građane godišnje košta oko 39 miliona maraka.

Gradske vlasti, sa gradonačelnikom Gavranovićem na čelu, nekoliko puta su naglasile da nemaju namjeru da smanjuju plate zaposlenima u Gradskoj upravi, dok u opozicionim redovima predviđaju da namjera neće ni biti potrebna, jer ovim tempom jednostavno neće biti novca za finansiranje ove nerealno visoke stavke.

U Gradskoj upravi smatraju da bi smanjenjem plata bili destimulisani oni koji treba da obezbijede ostvarenje prihoda i funkcionisanje grada, uprkos činjenici da ostvarenje prihoda pada iz godine u godinu i da način na koji grad funkcioniše najbolje oslikava činjenica da su dugovi i lična primanja zaposlenih najveće stavke u budžetu.

U isto vrijeme, štedi se na omladinskim organizacijama, životnoj sredini, javnoj higijeni, održavanju puteva i komunalne infrastrukture i sličnom, za šta se nije dovoljno izdvajalo ni kada je budžet bio dvostruko veći.