Britanski obavještajci protiv slanja trupa u Ukrajinu

  • 22.04.2014. 12:28

Džozef Bajden rekao ukrajinskim parlamentarcima da Vašington podržava Ukrajinu u odupiranju "ponižavajućim prijetnjama". Referendum o statusu Luganska u dvije faze.

Šefovi britanskih obaveštajnih agencija su upozorili premijera Velike Britanije Dejvida Kamerona da bilo kakva vojna vojna intervencija Britanije ili Zapada u Ukrajini nosi rizik da preraste u pravi rat sa Rusijom, prenijeli su ruski mediji pisanje britanske štampe.

Jedan neimenovani izvor je otkrio da je direktor obavještajne agencije MI6 Kameronu rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin neće stajati "mirno po strani" ukoliko Zapad pošalje vojne snage da pomognu ukrajinskoj vladi, prenio je Glas Rusije.

"Osnovna poruka jeste da zbog Ukrajine ne vrijedi započinjati Treći svjetski rat", naveo je pomenuti izvor.

Prema navodima lista Dejli miror, Ukrajinom su posljednje vrijeme patrolirale nenaoružane grupe britanskih obavještajaca i pratili dešavanja na graničnim prelazima i gradovima u kojima je najjače prorusko raspoloženje, kako bi "razjasnili Putinove namjere".

Nekadašnji kandidat za predsjednika Sjedinjenih Država Bob Dol izjavio je danas da bi SAD trebalo u Ukrajinu da pošalju oružje, uključujući tenkove, kako bi pomogle toj zemlji da pruži otpor akcijama Rusije na svojoj teritoriji.

Potpredsjednik SAD Džozef Bajden poručio je ukrajinskim parlamentarcima, sa kojima se sastao na početku svoje dvodnevne posjete Kijevu, da je pred njima istorijska prilika da izgrade ujedinjenu Ukrajinu, javlja AP, prenosi Tanjug.

Bajden je dodao da će predsjednički izbori zakazani za 25. maj biti najvažniji u istoriji Ukrajine, kao i da je Vašington spreman da pomogne u njihovom održavanju.

Razgovarajući na temu ekonomije, američki potpredsjednik je istakao da su SAD spremne da pomognu ukrajinskoj privredi, uz upozorenje da oni prvo moraju da se uhvate ukoštac sa "rakom endemske korupcije".

Bajden je dodao i da nema razloga da Ukrajina ne postigne energetsku nezavisnost, umjesto da ovisi o ruskim energentima, ali je istakao i da će za to biti potrebno neko vrijeme.

U međuvremenu, proruski aktivisti odlučili su da se u Luganskoj oblasti na istoku Ukrajine na granici sa Rusijom održi referendum o statusu regiona u dvije faze, javile su ukrajinske i ruske agencije.

Na referendumu predviđenom za 11. maj biće postavljeno pitanje o zadržavanju dosadašnjeg statusa oblasti ili o njenoj autonomiji, a 18. maja žitelji oblasti opredjeljivaće se da li su za nezavisnu državu ili za ulazak u sastav Rusije, navodi UNN.

Itartas podsjeća da su u Lugansku u naseljima održani narodni skupovi na kojima bi se odredila pitanja za postavljanje na referendum. Izabran je i "narodni gubernator" Valerij Bolotov.

Ukrinform prenosi saopštenje Glavnog tužilaštva Ukrajine da neodobreni mitinzi i pozivi na lokalne referendum imaju separatistički karakter i da će biti predmet istražnog postupka.

Ukrajinski predsjednički kandidat Oleg Carev tvrdi da su prelazne vlasti njegove zemlje ponudile članovima rasformirane elitne policije Berkut 200.000 dolara da se vrate na dužnost, javlja Glas Rusije, prenoseći list Moskovski komsomolets.

"Oni se neće vratiti. Ponuđene su im velike pare... između 100.000 i 200.000 dolara", rekao je on.

Carev, političar koga su prelazne vlasti u Kijevu optužile za separatizam, istakao je da oni nisu uspjeli da "namame novcem" bivše pripadnike Berkuta.