Branko Perić: Munira Subašić je danas najuspješniji tužilac u BiH

  • 05.06.2017. 17:12

Pred prvostepenom Disciplinskom komisijom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH danas je okončan postupak protiv sudije Suda BiH Branka Perića, koji je pokrenulo Udruženje žrtava i svjedoka genocida u BiH zbog njegovih navodnih neprimjerenih istupa u medijima, a prvostepena odluka biće objavljena u narednih petnaestak dana.

U toku glavne rasprave, disciplinski tužilac Mirza Hadžiomerović rekao je da je žalba protiv Perića podnesena zbog njegovog javnog iznošenja stavova o određenim predmetima koji su u toku, čime je, kako kaže, prekršio kodeks sudijske etike i urušio ugled pravosuđa.

"Zbog toga tražimo da mu bude izrečena adekvatna disciplinska mjera. Kao sudija za prethodno saslušanje, komentarisao je u medijima procese protiv Fahrudina Radončića, te Milana Mandića. Takvi komentari optuženog mogli su da ugroze tok ovih procesa", naveo je Hadžiomerović.

On je pojasnio da je Perić komentarisao postupak protiv lidera Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudina Radončića za ometanje rada pravosuđa i Milana Mandića i zaposlenih u TV "Elta" za izazivanje rasne ili nacionalne netrpeljivosti, kao i da je u kolumni u "Nezavisnim novinama" rekao da u "Sarajevu nema političke volje da se procesuiraju generali Armije BiH za ratne zločine".

Hadžiomerović je dodao da je Perić komentarisao i slučaj bivšeg direktora Agencije za istrage i zaštitu Gorana Zubca, koji je odgovarao za nesavjestan rad u službi, te da je na taj način omalovažio rad Tužilaštva BiH.

Odgovarajući na ove optužbe, Perić je rekao Komisiji da je pred njima tužba bez dokaza, što je nezamislivo za bilo koju vlast u demokratskoj državi.

On je naglasio da tužilac kao dokaze nudi prijave tri bošnjačka udruženja koja bi trebalo da se bave žrtvama rata, a ne etičkim kodeksom i disciplinovanjem sudija.

Perić kaže da je po krivičnoj prijavi Munire Subašić pokrenut krivični postupak protiv Milana Mandića koji je nedavno oslobođen optužbe za širenje nacionalne mržnje i netrpeljivosti, navodeći da je Subašićeva "danas najuspješniji tužilac u BiH".

"Politika prijeti da potpuno uništi nezavisnost pravosuđa. Do sada smo imali tužioce u službi raznih politika, a sada ste dobili i Kancelariju disciplinskog tužioca koji će da izvršava naloge raznih udruženja koja su `zabrinuta` za pravosudnu etiku. VSTS je zabrinut za raspored Bošnjaka, Srba i Hrvata u pravosuđu, a Kancelarija disciplinskog tužioca za disciplinovanje onih koji se nekome ne dopadaju", smatra Perić.

On je dodao da se ova nezavisna pravosudna institucija "pretvara u VSTS za nacionalna i politička pitanja", što se mora zaustaviti.

"Tužioci me terete da sam u kolumni `Orvel u Tužilaštvu BiH` omalovažavao postupanje Tužilaštva i insinuirajući da sam u sprovođenju istrage protiv direktora Sipe Gorana Zubca za nesavjestan rad u službi, rušio kredibilitet policijske institucije na čijem čelu je bio. Krivični predmet protiv Zubca nije bio moj predmet i nisam nikako mogao dovesti u pitanje svoju nepristrasnost", objasnio je Perić.

On je istakao da u svim slučajevima koji mu se stavljaju na teret, nije komentarisao postupak, nego posljedicu koja bi mogla uslijediti nakon okončanja tih postupka po pravosuđe BiH.

"Ja, komentarišući sve što je navedeno u optužnici, nisam nikoga branio. Temelji elementarne logike jednom se moraju postaviti u interesu pravosuđa", rekao je Perić.

On je naveo da sve svoje kolumne piše sa prijedlozima za napredak i boljitak pravosuđa, a ne sa ciljem omalovažavanja kolega.

Perić je naglasio da veliki broj disciplinskih postupaka protiv nosilaca pravosudnih institucija, a kojima se hvale u VSTS-u, nije podatak za hvalu, već za zabrinutost.

"Nikakav etički kodeks nisam prekršio. Sve što sam javno iznio, iznio sam s ciljem unapređenja pravosuđa i ukazivanja na sve veću umiješanost politike. Moja ideja je da se pravosuđe brani od političkog pritiska. Veliki broj disciplinskih postupaka je vrsta represije koja uništava pravo na mišljenje i nezavisnost", istakao je Perić.

On smatra da je u ovom slučaju disciplinski tužilac trebalo da zatraži i mišljenje VSTS-a, pa i Komisije za etiku, zbog toga što disciplinska tužba nije zasnovana na dokazima.

S obzirom na to da nije bilo svjedoka, Disciplinska komisija navela je da će u pismenoj formi donijeti odluku u zakonskom roku.

(Srna)