Bosić: Spasli smo referendum

  • 26.09.2016. 20:08

Srpska demokratska stranka je spasla referendum, poručuje dan poslije izjašnjavanja građana o Danu Republike lider najveće opozicione Stranke. Mladen Bosić kaže da više od 90 odsto ljudu u Srpskoj podržava 9. januar, ali da mnogi nisu izašli jer su shvatili da je sve to predizborna manipulacija.

Ipak tvrdi da bi propast referenduma bila katastrofa za Srpsku, ali i za Milorada Dodika kojem bi to bio jasan znak da treba da ode. I njega i dignitet Republike tvrdi Mladen Bosić, spasla je odluka Saveza za promjene da pozove svoje glasače.

"Smatramo da je odgovornost za tako malu izlaznost na SNSD-u i Miloradu Dodiku koji je insistirao da se referendum održi 7 dana prije lokalnih izbora i na takav način poslao poruku da se zapravo radi o predizbornoj manipulaciji.

Znači, meni je jasno šta se radi, ali mi smo podržali referendum i spasili smo referendum. Našom podrškom je spašen refererendum", rekao je predsjednik SDS Mladen Bosić.

Lider SDS-a kaže da je Zakon o praznicima mogao da bude izmijenjen i bez referenduma i pita vlasti Srpske šta je sljedeći korak. Tvrdi da ostaje pri zajedničkom dogovoru svih srpskih stranaka, pa ako Ustavni sud i dalje bude osporavao 9. januar ne isključuje mogućnost povlačenje iz vlasti sa BH nivoa. Njihova odluka da podrže referendum ne sviđa se prvim ljudima SDA, ali vjeruju da do raspada koalicje neće doći.

"Mi ćemo do kraja ovog mandata očuvati koaliciju sa Savezom za promjene. Ja mislim da su oni u sve ovo uvučeni od strane vladajuće garnitutre iz RS. Nije im to bio dobar potez po mom mišljenju", rekao je zamjenik predsjedavajućeg PD PSBiH Šefik Džaferović.

Iz Federacije već prizivaju sankcije, a potpredsjednik SDA Safet Softić nada se reakciji međunarodne zajednice. Hitno su se sastali i lideri pet najvećih bošnjačkih stranaka, ali zbog izbora u Srebrenici. Što se njih tiče, referendum predstavlja kršenje ustava i zato pozivaju na reakcju domaćih sudova.

"Ko treba da bude na potezu? Pa, vjerovatno institucije ove države i oni koji treba da gone one koji krše odluke Ustavnih sudova", rekao je načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković.

"Zaštita Dejtonskog mirovnog ugovora je obaveza međunarodne zajednice i ja vjerujem da će se u tom smislu dogoditi sankcije koje će se odnositi na organizatore ovog referenduma", rekao je potpredsjednik SDA Safet Softić.

Dok domaći političari dižu tenzije premijer Srbije Aleksandar Vučić poziva da se smire strasti. Zvanični Zagreb kaže da za Hrvatsku nisu prihvatljiva cijepanja ili dezintegracija Bosne i Hercegovine, a srpski premijer bh. liderima poručuje da se okrenu realnim problemima građana i rastu plata i penzija.

"Mislim da smo svi tu saglasni onoliko koliko sam mogao da vidim iz izjava gospodina Izetbegovića i danas iz razgovora koji sam imao sa predsjednikom Dodikom i želim da vjerujem da je to ono što nas čeka u budućnosti", rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Iz međunarodne zajendice danas stižu oprečne reakcije. Iz Amerčike ambasade poručuju da je referendum bio kršenje odluke Ustavnog suda i da razmatraju šta bi mogle da budu posljedice. Šef delegacije Evropske unije, Lars Gunar Vigemark, kaže da je uzalud izgubljeno vrijeme na referendum o prazniku koji i nije toliko bitan. Da je itekako bitno da je Dan Republike Srpske "očuvan i sačuvan", poručio je ambasador Rusije u Beogradu. Aleksandar Čepurin kaže da Rusija želi da "na sve to bude stavljena tačaka".