Bivši šef CIA: I danas postoje tajna društva poput "Crne ruke"

  • 13.02.2018. 11:59

Nekadašnji direktor Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Dojč rekao je da postoje mnoge grupe koje na tajne načine pokušavaju da utiču na vlade širom svijeta, a kao primjer iz istorije naveo je i "Crnu ruku".

Džon Dojč je za Nešnel interest rekao da postoji mnogo istorijskih primjera grupa koje operišu unutar, pored ili protiv legitimno ili nelegitimno postavljenih vlada.

"Možda je najozloglašeniji primjer efikasne 'duboke države' tajna organizacija 'Crna ruka'. Predvodio ju je šef srpske obavještajne službe, pukovnik Apis, a ona je isplanirala zavjeru za ubistvo austrijskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914. godine, čime je počeo Prvi svetski rat", rekao je Dojč.

Istakao je da i danas "bez sumnje" postoje slična tajna društva, da u SAD i u drugim državama postoje grupe koje žele da tajno utiču na vladine aktivnosti.

"Takve grupe se služe konvencionalnim metodama kao što su lobiranje, doprinosi kampanjama i preko konvencionalnih i društvenih mreža utiču na to da se objavljuju njihove poruke", rekao je Dojč.

Mišljenja je, međutim, da mnogi u SAD zloupotrebljavaju termin "duboka država".

"Takve razmjene riječi na televizijskim programima, tvitovi iz Bijele kuće i komentari u magazinima su veoma loši stubovi za gradnju teorije o postojanju zle 'duboke države'. Paranoične pristalice predsjednika Trampa govore o tome kako nova 'duboka država' pravi organizovani otpor zaposlenih u federalnoj vladi odlučnih da podriju njegovo predsjednikovanje. Ne treba da čudi što se mnogim vladinim radnicima, najviše u civilnim agencijama, ne dopada politika predsjednika Trampa, naročito ona koja poziva na smanjenje budžeta. Ali, prozvati ovakav otpor organizovanima je veoma nategnuto", smatra Dojč.

"Malo dokaza o postojanju duboke države"

Naveo je da je malo analiza ili dokaza koji se odnose na pitanje postojanja "duboke države".

"Možda je jednostavnije pitanje da li se poslednjih godina pojavilo više aktivnosti ili načina ponašanja koja se karakterišu kao da proističu iz 'duboke države' i da li takvo ponašanje ugrožava nacionalnu sigurnost. Sumnjam u obe te tvrdnje. Značajne pretnje sa kojima se danas suočava naša nacija – Iran, Severna Koreja, terorizam, konkurencija s Kinom i Rusijom – ne predstavljaju centralnu ulogu u narativu o 'dubokoj državi'", rekao je Dojč.

"Bavljenje navodnim novim i opasnim zaverama američkih obaveštajnih agencija ili nezadovoljnim osobljem u federalnoj službi ili Kongresu nije smrtonosna pretnja nacionalnoj bezbednosti ili stabilnosti. Ono što je važno, jeste da prave terorističke pretnje sa kojima se nacija suočava, imaju potpuno drugačije uzroke i načine na koje se sprovode i imaju drugačije sponzorstvo", dodaje Dojč.

Zaključio je da bi stanovnici Amerike trebalo više da se bave pitanjima koja direktno utiču na dobrobit zemlje: zdavstvenu zaštitu, klimatske promjene, inovaciju i realne prijetnje po nacionalnu bezbjednost.

(Tanjug)

  • 12:55 Емисија: Досије (Р)

    У новој сезони отварамо случајеве убиства која су потресла регион, причамо о некажњеним ратним злочинима, који чекају правду, портретишемо хероје нашег и прошлог времена, доносимо велике приче 'малих' људи, говоримо отворено о тешким темама.

  • 13:30 Емисија: По свијету са Робертом Дацешином

    ''Кроз објектив камере вођени авантуристом, путописцем и симпатичним пустоловом Робертом Дацешином завирићемо у најзабаченије дијелове свијета.

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.