Bivši ministar kritikovao zdravstvo RS, ministarstvo hitro odgovorilo

  • 06.07.2015. 17:55

Član Odbora SDS-a za zdravstvo Slobodan Stanić smatra da je u zdravstvu potrebno izvršiti korjenite promjene, jer problem nije, kako kaže, pojedinac, već sistem.

Stanić je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je u zdravstvu Republike Srpske zaposleno oko 4.000 nemedicinskog osoblja, što predstavlja oko 30 odsto ukupnog broja zaposlenih.

On je rekao da su ukupna dugovanja zdravstvenih ustanova, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, iznosila 539.126.649 KM.

Prema njegovim riječima, ta dugovanja podijeljena su na domove zdravlja u ukupnom iznosu od 121.641.497 KM, bolnice 386.504.465 KM i specijalne bolnice 30.980.687 KM.

"U domovima zdravlja dolazi do racionalizacija i ušteda i imali su oko dva miliona KM manje obaveza u odnosu na 2013. godinu, ali to su nedovoljni pomaci", rekao je Stanić.

On je dodao da je Bolnica Trebinje smanjila dugovanja u odnosu na 2013. godinu, ali da ih je Bolnica Doboj povećala, te da je prošle godine u ovoj zdravstvenoj ustanovi u stalni radni odnos zaposleno 64 radnika, od čega je pet ljekara.

Stanićevi navodi nisu tačni

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske demantovalo je navode člana SDS-ovog odbora za zdravstvo Slobodana Stanića o stanju u zdravstvenim ustanovama, jer je, kako navode, riječ o neprovjerenim i nepostojećim podacima iznesenim sa političkom namjerom da zdravstveni sistem prikaže u dosta lošijem stanju nego što jeste.

Ministarstvo redovno dobija finansijske podatke iz zdravstvenih ustanova koji se u nekim slučajevima razlikuju i do dvadeset miliona KM od podataka koje je iznio Stanić, navodi se u saopštenju.

U Ministarstvu samtraju veoma neprofesionalnim da neko ko je rukovodio zdravstvenim sistemom i jednim dijelom zna kako taj sistem funkcioniše sada nastoji da te podatke "frizira" sa ciljem dnevno političke promocije.

"Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Fond zdravstvenog osiguranja nikada nisu tvrdili da ne postoje dugovanja i obaveze zdravstvenog sistema, već da se intenzivno radi na njihovom otklanjanju zajedno sa menadžmentom zdravstvenih ustanova", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se napominje da su se podaci, koje je Ministarstvo zajedno sa Fondom predstavilo, odnosili na rezultate koji su do sada postignuti u ovoj oblasti zahvaljujući provođenju mjera koje je Vlada Republike Srpske usvojila početkom godine.

"Pozivamo bivšeg ministra da dođe u Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i upozna se o projektu rekonstrukcije Kliničkog centra Banjaluka kako bi dobio pouzdane i provjerene informacije o samom projektu i o korespondenciji koja je obavljena sa Evropskom investicionom bankom", poručuju iz Ministarstva.

U Ministarstvu napominju da je Evropska investiciona banka poslala dopis kojim je zvanično potvrdila da finansiranje projekta rekonstrukcije i izgradnje Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka nijednog trenutka nije bilo ugroženo i da se nastavlja kako je predviđeno kreditnim sporazumom.

Dopis je dostavljen na zahtjev Ministarstva nakon pisanja pojedinih medija i iznošenja netačnih informacija koje se odnose na saradnju sa Evropskom investicionom bankom, navodi se u saopštenju.

Član Odbora SDS-a za zdravstvo Slobodan Stanić rekao je danas da je u zdravstvu Republike Srpske zaposleno oko 4.000 nemedicinskog osoblja, što predstavlja oko 30 odsto ukupnog broja zaposlenih, a da su ukupna dugovanja zdravstvenih ustanova, zaključno sa krajem prošle godine, iznosila 539.126.649 KM.

Prema njegovim riječima, ta dugovanja podijeljena su na domove zdravlja u ukupnom iznosu od 121.641.497 KM, bolnice 386.504.465 KM i specijalne bolnice 30.980.687 KM.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!

  • 22:45 Филм: Хазард (16+)

    '' Филм: Хазард (16+)

  • 00:45 Ноћни програм

    Ноћни програм