Bevanda: Vlada Srpske se protivi usvajanju globalnog fiskalnog okvira

  • 29.08.2017. 15:12

Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je da su BiH neusvajanjem zakona o akcizama i o osiguranju depozita, osim sredstava predviđenih iz aranžmana sa Međunarodim monetarnim fondom /MMF/, uskraćena i sredstva Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ i drugih finansijskih institucija.

"Ovi prihodi su potrebni da bi se obezbijedio kolateral, jer je procjena da javna preduzeća u entitetima nisu više kreditno sposobna da bi mogla, kao krajnji korisnici, preuzimati te stvari", pojasnio je Bevanda, te dodao da je usvajanje zakona o osiguranju depozita posebno važno za putarska preduzeća.

Bevanda je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da su ove obaveze prihvatili svi u BiH, potpisivanjem Pisma namjere, te dodao da je za njega nepojmljivo da se ne ispoštuje ono što je dogovoreno.

Kada je riječ o pitanju klirinškog duga, Bevanda je izrazio zadovoljstvo što je BiH, jedina zemalja koje je dobila novac, te dodao da su sredstva, u skladu sa zakonom o sukcesiji, u cijelosti raspoređena.

Prema njegovim riječima, BiH je pripalo 10 odsto tog novca, koja su usmjerena na granične prelaze i zgrade, a ostalo je dostavljeno Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko distriktu.

Bevanda je dodao da su vođeni direktni pregovori sa predstavnicima Rusije, dodavši da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik imao pozitivan stav i da je doprinio rješavanju pitanja klirinškog duga.

On je naveo da postoji problem u vezi sa donošenjem globalnog fiskalnog okvira, odnosno ne postoji osnov za donošenje budžeta za narednu godinu, a zakonski rok je 15. oktobar, kada bi trebalo da bude upućem prema Predsjedništvu BiH.

Bevanda je izrazio nadu da će na sjednici Fiskalnog savjeta BiH on biti i donesen, jer je to osnov i za donošenje entitetskih budžeta, te dodao da se Republika Srpska protivi usvajanju globalnog fiskalnog okvira, jer je on uvećan za nabavku dva helikoptera Oružanim snagama BiH.

Kada je riječ o radu Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH /IDDEEA/, Bevanda je rekao da je na sjednici Savjeta ministara BiH glasao protiv rada Agencije, jer nije dobio odgovor na pitanje šta će se uraditi da građani BiH ne ostanu bez pasoških knjižica, te kada će prestati prenošenje sredstava namijenjenih za zgradu ove institucije.

"Ovo je strateški važna institucija, ali je u posljednje vrijeme veliko poigravanje s njom. U tu instituciju je politika ušla preduboko", istakao je Bevanda.

On je istakao da je HDZ BiH bio za potpisivanje ugovora o Transportnoj zajednici, te je negirao navode ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića da je ova stranka protiv, jer su lideri HDZ-a i SNSD-a Dragan Čović i Milorad Dodik postigli sporazum o tome na sastanku u Mostaru.

"Na tom sastanku ta tema nije bila. Ugovor o Transportnoj zajednici je dva puta pao na sjednicama Savjeta ministara, jer su ministri iz reda srpskog naroda tražili njegovo neusvajanje, dok se dostavi pozitivno mišljenje Republike Srpske", pojasnio je Bevanda.

Govoreći o Upravi za indirektno oporezivanje BiH /UIO/, čiji je on predsjednik Upravnog odbora, Bevanda je rekao da "ili smeta on, ili menadžment Uprave, ili rezultati koje ona postiže".

"Uskoro će biti sjednica UO UIO. Bila je jedna blokada gdje nismo mogli usvojiti ni zapisnik i nadam se da ćemo to riješiti i početi rad kako treba. Riječ je o instituciji koja servisira ne samo budžet BiH, već je riječ i o budžetima entiteta, opština i gradova. Najveći dio prihoda upravo dolazi iz UIO", pojasnio je Bevanda.

Kada je riječ o krizi u zajedničkim institucijama BiH, Bevanda smatra da se ništa neće dobiti smjenom Savjeta ministara.

Govoreći o radu Ministarstva finansija i trezora BiH, on je naveo da je ono usvojilo strategije koje se odnose na upravljanje javnim finansijama, upravljanje dugom, sistem internih finansijskih kontrola u institucijama BiH.

(Srna)

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:49 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:50 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.