Beograd na vodi: Potpisan jedan od najvećih ugovora u istoriji Srbije

  • 26.04.2015. 14:45

 U Beogradu je danas sa partnerom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata /UAE/ potpisan jedan od najvećih ugovora u modernoj istoriji Srbije vrijednosti 3,5 milijardi evra o zajedničkom ulaganju u projekat "Beograd na vodi".

Ugovor su potpisali srpski ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, predsjednik Upravnog odbora "Igl Hilsa" iz UAE Muhamed Alabar i direktor "Beograda na vodi" Aleksandar Trifunović.

Mihajlovićeva je rekla da je ovo veliki dan za razvoj Beograda i Srbije i da je želja da se budućim generacijama ostave uspješniji Beograd i Srbija.

Ona je navela da ovaj projekat predstavlja mogućnost da se zaposli srpska građevinska, mašinska i sve druge industrije i izrazila nadu da će ugovor biti realizovan u roku.

Alabar je rekao da je ovaj veliki infrastrukturni projekat veoma važan korak za jačanje veza dva naroda i države i da će doprinijeti boljem kvalitetu života za sve građane.

On je rekao da će na ovom projektu biti primijenjene najmodernije tehnike izgradnje i najnapredniji dizajn.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali rekao je da je ovo početak ostvarenja višedecenijskog sna da se Beograd spusti na rijeku Savu i dodao da je ovo najveći infrastrukturni projekat, ne samo na Balkanu, nego i u Evropi.

"On će promeniti život u Beogradu, perspektive i budućnost, zaposliće privredu i otvoriti radna mesta. Pokazali smo da je stvoreno pozitivno investicijsko okruženje", rekao je Mali.

Ispred zgrade gdje je potpisan ugovor protestovalo je stotinjak ljudi koji se protive ovom projektu i koji su držali transparent na kome je pisalo "Ne davimo Beograd".

Projektom Beograd na vodi predviđeno je da se na površini od oko 177 hektara izgradi više od milion metara kvadratnih stambenog prostora, oko 750.000 kvadrata poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 kvadrata novih zelenih površina.

Ti kapaciteti omogućavaju da na tom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika. Cjelokupan trošak finansiranja projekta i rizici "padaju" na investitora, što znači da Srbija, odnosno Grad Beograd, ne investiraju ništa, osim u infrastrukturu do granice projekta, što bi i inače uradili.

Izgradnja prvih objekata u "Beogradu na vodi" počeće, prema najavama gradskih funkcionera, na ljeto ove godine, i to će biti dvije stambene kule koje su nedavno premijerno prikazane u Kanu, na najvećem svjetskom sajmu nekretnina.

Potpisivanju ugovora za "Beograd na vodi" prethodilo je usvajanje "leks specijalisa" koji se odnosi na raščišćavanje terena za taj projekat, dok su dio stručne javnosti, pojedine opozicione stranke i nevladine organizacije kritikovali ovaj projekat.

Leks specijalisom se "Beograd na vodi" definiše kao projekat od posebnog značaja za Srbiju i Beograd.

  • 22:45 Филм: Хазард (16+)

    '' Филм: Хазард (16+)

  • 00:45 Ноћни програм

    Ноћни програм