Banjaluka se sjeća svojih 12 zvjezdica

  • 22.05.2015. 12:23

U Banjaluci je danas služen parastos i položeno cvijeće na grobnicu 12 banjalučkih beba na Novom groblju, povodom 23 godine od stradanja 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović izjavio je novinarima da je potrebno vječno održavati uspomenu i sjećanje na 12 banjalučkih beba.

Mitrović je rekao da spomen-obilježje "Život" u centru Banjaluke daje simboliku životu i da vječno ostavlja uspomenu i sjećanje kao poruku da se ovaj zločin nikada nigdje ne ponovi.

On je podsjetio da je tokom proteklog rata stradao veliki broj djece, od kojih je nekoliko desetina ekshumirano iz masovnih grobnica.

"Nekoliko desetina djece bilo je u logorima, među kojima je, nažalost, bilo silovane ženske djece, od kojih je jedna imala devet godina i od posljedica silovanja je umrla", istakao je Mitrović.

Sekretar Udruženja "Dvanaest beba" i majka jedne od 12 banjalučkih beba Željka Tubić izjavila je novinarima da je svake godine roditeljima teška uspomena na njihovu djecu koje više nema, a koja bi danas da su živa imala 23 godine.

"Naše djece više nema zbog neumoljivosti Savjeta bezbjednosti UN da se 1992. godine dostavi kiseonik u Klinički centar Banjaluka", rekla je Tubićeva.

Ona je dodala da se svake godine, zahvaljujući Vladi Republike Srpske i gradu Banjaluka, "obilježava godišnjica od smrti 12 banjalučkih zvjezdica".

"Taj dan uvijek nosi poruku da se više nikada nigdje ne ponovi ovakav zločin, ali se nadamo da će za njega, ipak, neko jednoga dana i da odgovara", naglasila je Tubićeva.

Ona je rekla da je samo Udruženje nemoćno da podigne tužbu protiv Savjeta bezbjednosti UN pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, ističući da treba još proći vremena da bi se stekli uslovi za tužbu, što podrazumijeva velika finansijska sredstva i imenovanje nekoga ko će zastupati majke.

Tubićeva je rekla da Udruženje ima razumijevanje od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je uvijek pomogao koliko je mogao.

Parastosu su prisustvovali savjetnik predsjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Saveza logoraša Republike Srpske, Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida, porodica poginulih i majke preminulih beba.

Smrt 12 beba bila je posljedica nedostatka kiseonika u banjalučkoj bolnici, čiji je transport, zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika, onemogućen na prostor Banjaluke, jer su se ta i kninska regija tada nalazile u okruženju.

Prva beba umrla je 22. maja, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba, dok je "trinaesta zvjezdica" Slađana Kobas umrla 13 godina poslije. Preživjela četrnaesta beba živi sa teškim fizičkim i mentalnim oštećenjima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Srpske i Srbije.

 Porodična i nacionalna tragedija

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da je smrt 12 banjalučkih beba 1992. godine najstrašniji zločin, koji je ne samo porodična, već i nacionalna tragedija i da se toga uvijek treba sjećati i dostojno obilježavati.

Obraćajući se na skupu povodom obilježavanja 23 godine od stradanja 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, Cvijanovićeva je rekla da je ovim zločinom 1992. godine teško napadnuta Republika Srpska, na jedan poseban način.

"Drugačije je kada se vode bitke i oružani sukobi, jer imate ljudi koji u tome učestvuju, a drugačije je kada uskratite nekom novorođenom biću pravo na život samo zato što ne dozvolite da se dopremi kiseonik koji je neophodan za nastavak njegovog života", istakla je Cvijanovićeva na skupu kod Spomen-obilježja "Život" u Banjaluci.

Prema njenim riječima, danas bi to bili mladi ljudi, puni života, članovi porodice, društva, neki na fakultetu, neki sa završenim fakultetom, neki oženjeni, udati, neki bi se spremali za to, preživjeli sve iza sebe đačke ekskurzije, drugovanja, ali, nažalost, ove porodice nisu imale priliku to da dožive.

Navodeći da se snaga jednog društva uvijek prvo počne odmjeravati po porodilištima, Cvijanovićeva je istakla da je svaki zločin strašan, ali da je oduzimanje prava na život novorođenčadima strašniji od najstrašnijeg zločina.

"Ovo je bila strašna lekcija koju smo morali da naučimo na početku tih ratnih dešavanja, nažalost, ništa nisu bile bolje ni lekcije koje su uslijedile. Svaki put su bile dovoljno strašne da razumijete da ne možete da izrazite svoju bol, da ne možete da pošaljete pravu riječ ili istinu o nečemu onima koji se zovu svjetski moćnici", kaže Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da bi UN po pravilu trebalo da označava organizaciju ujedinjenih naroda, koja treba da služi na dobrobit svim članicama.

"Ali, nažalost, ta strašna stvar koja se desila prije 23 godine naučila nas je da nije uvijek sve tako", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da Republika Srpska sarađuje sa banjalučkim Udruženjem "12 beba" i pokušava na različite načine da pomogne ovim porodicama, ali da je to uvijek nedovoljno.

Vijence i cvijeće kod Spomen-obilježja "Život" u centru Banjaluke položili su majke umrlih beba, premijer Republike Srpske Željka Cvijanović, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, izaslanik predsjednika Srpske Miladin Dragičević.

Na Spomen-obilježje vijence su položile i delegacije republičke i banjalučke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, delegacija grada Banjaluka, konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, izaslanik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mira Pekić, delegacija Kliničkog centra Banjaluka, delegacija Saveza i organizacija ratnih vojnih invalida Republike Srpske, Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske, Saveza logoraša Republike, šef kancelarije OEBS-a u Banjaluci, delegacija SUBNOR-a.

 

 

 

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:50 Центар дана

    Центар дана

  • 18:20 Емисија: По свијету са Робертом Дацешином

    '''Емисија: По свијету са Робертом Дацешином

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић

    Тет а тет са Татјаном Трнинић