Banjaluka odlučuje o toplani na drva, "pljuštali" prijedlozi odbornika

  • 15.03.2017. 19:50

Naftni lobi osporava novu toplanu. Spremni su i da ugroze bezbjednost. Malo koga današnje poruke gradonačelnika Banjaluke nisu iznenadile.

Osim priče o znatno jeftinijem energentu, i tako je branio svoj plan za gradnju toplane na drvnu sječku. Od odbornika je zatražio da podrže odluku o upućivanju javnog poziva za izbor strateškog partnera za novu Toplanu.

“Gradnjom na drvo imamo domaće tržište, domaću firmu koja ovdje kupuje energente, sve te pare ostaju ovdje. Tako da ne razumijem otpore, osim lobija koji razumijem. A ovoj temi i na još jedoj temi kada je riječ o građevinstvu. Gradska administracija se sudara sa vrlo opasnim lobijem. Oni su spremni čak i na ugrožavanje bezbjedosti", rekao je gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.

Umjesto priče o lobijima opozicionari su branili svoje ideje kako da se ubuduće griju Banjalučani. Uglavnom, plan gradske vlasti nikako im se ne sviđa. Za SDS grijanje na drvnu sječku ne može da bude jedino rješenje, već samo dio rješenja u više faza.

“Prva faza je drvna sječka, ali ne ovako kako je predložila vladajuća stranka, nego što su predložili aši stručnjaci. Druga je faza dvije bušotine termalih voda, to su Srpske Toplice i Slatina i treća faza 2025. godine, gasifikacija", rekao je odbornik SDS-a u Skupštini grada Banjaluka Predrag Vulin.

DNS-ovci brane gradonačelnikov plan. Kažu da Toplana sa dugom od 85 miliona maraka može da preživi samo ako se hitno promijeni energent.

“Nijedno riješenje ne može biti idealno, tako da ni ovaj pokušaj nije idealan i nailaziće na određene otpore. Međutim, činjenica je da sam javni poziv jasno definisao i ozbiljnost ponuđača i samu garanciju ponude koja iznosi 300.000 maraka", rekao je odbornik DNS-a Boran Bosančić.

U priče o spasavanju Toplane, nezavisni odbornik Zoran Talić ne vjeruje, bar dok ne vidi pisanu garanciju. Predlaže da se iskoristi najveće bogatstvo Banjaluke, Vrbas.

“U Vrbasu možemo napraviti male hidroelektrane koje kao takve mogu poslužiti toplanu, da u šest mjeseci snadbijevaju grijanje, a šest mjeseci da prodaju struju i da mogu biti održivi", rekao je nezavisni odbornik u Skupštini grada Banjaluka Zoran Talić.

Talić kaže i da postoje zainteresovani investitori koji su spremni sagraditi spalionicu smeća koja bi proizvodila i toplotnu i električnu energiju. Iako svako ima svoju ideju kako da se Toplana podigne iz pepela, odbornici su bar u jednom saglasni, da je ona trenutno prioritet prioriteta.