Bačeno 200.000 KM: Salu za odbukciju niko ne koristi

  • 27.04.2015. 07:15

Sala za obdukciju napravljena još u prvoj fazi izgradnje Gradskog groblja u Vrbanji i dalje ne služi apsolutno ničemu, a novac od preko 200.000 KM koji je uložen u ovaj projekat, po svemu sudeći je bačen, jer kako stručnjaci kažu, Zakon o zdravstvenoj zaštiti jasno propisuje pravila i mjesto obdukcije.

Iako je sporna sala za obdukciju još 2013. godine opremljena sa dva stola za obdukcije, stolovima za pranje pokojnika, frižiderima za pokojnike i stolovima za ljekare, do danas nije izvršena nijedna obdukcija, a kako stvari stoje, izgleda da nikad neće ni biti, piše Press.

Zakon je jasan

Direktor Zavoda za sudsku medicinu RS, Željko Karan, kaže da postoje dvije vrste obdukcija i da Zakon o zdravstvenoj zaštiti i pravilnik o izvođenju obdukcije, jasno nalažu gdje one treba da budu izvođene.

"Postoje kliničke ili patoanatomske obdukcije koje se vrše u Zavodu za patologiju Univerzitetske bolnice Kliničkog centra Banjaluka i sudske obdukcije koje se izvode u Zavodu za sudsku medicinu RS. Prema tome, treća ustanova i mjesto koje je nadležno za izvođenje obdukcija jednostavno ne postoji. Dakle, obdukcije na groblju niti se rade, nit će ih iko ikad raditi", kaže Karan.

On tvrdi da je svoje mišljenje o tome da su sale nepotrebna i prije svega preskupa investicija za groblje, rekao i ljudima koji su učestvovali u projektovanju Gradskog groblja, a koji su upravo od njega prije nekoliko godina, zatražili savjet.

"Prije izvođenja radova, kod mene su dolazili neki ljudi da se raspituju oko svega toga, ja sam im dao čak i neke kataloge opreme, koje uzgred rečeno nikada nisu vratili, i tom prilikom sam ih pitao šta će im sala za obdukciju i naglasio im da je to preskupa i nepotrebna investicija, ali nisu me poslušali. Oni su na samom početku vjerovatno kopirali nečije projekte u kojima su bile i sale za obdukciju i time se rukovodili prilikom pravljenja sale", smatra Karan.

Bespotreban i skup trošak

Prema njegovim riječima, stolovi za obdukciju sada vjerovatno služe za kupanje i spremanje pokojnika.

"Meni se čini malo preskupo da se kupanje i spremanje pokojnika obavlja na stolovima za obdukciju, što se po svemu sudeći sada tamo dešava. Vjerujem ja da je neko imao želju da napravi salu za obdukciju na groblju, ali imam i ja želju da vozim „ferari" pa znam da nemam novca za to. Na kraju krajeva, ko god da je to zamislio nije posao završio do kraja. Sala je opremljena dopola. Kupili su stolove, ali nisu gomilu drugih stvari. Nisu samo stolovi ono što nama treba, gdje je obdukcioni pribor, adekvatno osvjetljenje, rendgen, frižideri za čuvanje uzoraka... Nije to samo, ja kupio sto i imam obdukcionu salu", zaključuje Karan.

Direktor Gradskog groblja, Nedeljko Milaković, kaže da se obdukcije ne vrše na groblju, ali da u zakonu stoji da ukoliko postoje uslovi, obdukcija može da se vrši i na tom mjestu.

" Imamo svu potrebnu opremu za izvođenje obdukcija na groblju, ali odluka nije na nama. Postoje izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, tako da prepreka za izvođenje obdukcija nema. Voljni smo da ustupimo naše prostorije i da napravimo nekakav dogovor o izvođenju obdukcija, ali opet kažem mi ne možemo donijeti tu odluku. Dogovor se mora postići sa institucijama u kojima se obdukcije trenutno izvode", kaže Milaković.

Obdukcije na groblju jedino prije kremacije?

Prema riječima stručnjaka jedini uslov i opravdanje za postojanje sale za obdukciju na groblju, jeste postojanje krematorijuma, jer je u većini zemalja prije spaljivanja obavezna obdukcija, da bi uzorci bili sačuvani određeni period, ako bi kasnije bili potrebni.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da je u takvim slučajevima potrebno raditi sudske obdukcije koje, gledajući slovo zakona, treba vršiti u Zavodu za sudsku medicinu i opet nikako ne mogu biti obavljane na groblju.