ATV VIDEO: Sudske greške skupo koštaju

  • 04.02.2015. 20:47

Radnici Jelšingrada još čekaju da im sudovi vrate oduzetih 1,8 miliona maraka. Sve je, kažu, opet zapelo kod istog sudije.

Borba bivših radnika sa sudijom banjalučkog Osnovnog suda Nebojšom Pejovićem traje godinama – a spornu transakciju novca istraživala je i policija.

"Tako da je to jedna lakrdija i mi građani ćemo se udružiti, mi nismo stručni da određujemo ko može biti sudija ali smo toliko stručni da kažemo ko ne može, a sudija Nebojša Pejović više ne može ni dana biti. Samo zbog onoga što je uradio radnicima Jelšingrada ne može više ni dana biti sudija", kaže Jovica Knežević bivši radnik Jelšingrada.

Iz suda o slučaju Pejović sutra obećavaju odgovor. Pažnju i dalje izazivaju i nelogične presude sudije banjalučkog Okružnog suda Nevenke Mitrić. Prije dvije godine – vijeće, čiji je bila sudija izvjestilac i član, preinačilo je presudu kotorvaroškog Osnovnog suda koji je dao za pravo kandidatu za zaposlenje koji je jedini ispunjavao zakonske uslove.

Mitrićeva je ignorisala Zakon i pravilnik – koji jasno kažu da kandidat za zemljišno-knjižnog referеnta mora da ima, uz diplomu pravnika, i položen stručni ispit. Tako je data podrška namještenom konkursu da za to radno mjesto može da konkuriše i kandidat sa pravosudnim ispitom koji je zbog skandalozunog sadržaja već punio novinske stupce. Obrazloženje presude je i više nego apsurdno.

"Ista odredba eksplicitno ne zabranjuje da se za zemljišno-knjižnog referenta ne može izabrati lice sa položenim pravosudnim ispitom".

Kritičari ovakvih odluka obrazloženje tumače slikovito, tražio se ljekar, a izabrao veterinar jer zakon to ne zabranjuje. Na naša pitanja o kršenju zakona u tom slučaju sudija Mitrić ni nakon sedam dana nije odgovorila. Neznanja i zloupotreba dobro utvrđenih funkcija u pravosuđu sve je više, priznaju i mnogi pravnici. Sve veći broj preinačenih prvostepenih presuda izaziva posebnu sumnju. Takvih je i do 50 odsto slučajeva u kojima sam bio pravni zastupnik, priznaje banjalučki advokat Mile Antonić.

"To je ono što brine gdje Vijeća sudija na Vrhovnom ili Okružnom sudu nemaju usaglašene stavove po nekim pitanjima koja nisu pokrivena zakonskim odredbama i donose u istim slučajeva različite odluke. Tako da to stvara određenu pravnu nesigurnost i kod građana i kod njihovih pravnih zastupnika", ističe Antonić.

Sudovi su loše organizovani – sudije nerijetko slabo edukovane - tvrdi advokat Ranko Dukić. Sve to utiče na kvalitet pa se nerijetko uhvatim za glavu, kaže Dukić, i pitam kakve su ovo presude.

"Nema tih sastanaka, nema kontrolnih sjednica, nema kolegija, nema ujednačavanja sudske praksa tako da se desi da iz jednog vijeća dobijete dva različita mišljenja, i to je ono što je najveći problem. Ne znate kako će postupiti sud, kao da smo na ruletu", kaže Dukić.

Ni među sudijama nisu rijetka slična razmišljanja. Predsjednik Okružnog suda iz Doboja tvrdi da brojne kolege nisu edukovane, što se vidi i po žalbama koje se ulažu tom sudu.

"Jednostavno, nisu dovoljno edukovani, to je neminovnost, da li iz razloga što nisu zainteresovani ili iz nekih drugih objektivnih razloga ja sad ne bih ulazio u to", kaže Duško Ninković predsjednik Olružnog suda u Doboju.

Treba pooštiriti odgovornost sudija, jasno savjetuje Ninković. Do tada ostaju činjenice na koje upozoravaju iz pokreta Pozitivna Srpska da sve češće drugostepeni sudovi u Srpskoj obaraju odluke osnovnih sudova, a da su zahtjevi za revizijom pred Vrhovnim sudom koji bi, kao vanredni pravni lijek, trebalo da budu izuzetak, postali redovna pojava.

Pogledajte prilogi iz Centralnih ATV vijesti!

  • 20:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић

    Тет а тет са Татјаном Трнинић

  • 21:00 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''Серија: Од јутра до сутра (12+)

  • 21:45 Серија: Авионџије (12+)

    Серија: Авионџије (12+)

  • 22:15 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:30 Серија: Развратник (16+)

    Серија: Развратник

  • 23:30 Серија: Ред Рок

    Серија: Ред Рок