Arsenalu trofej nakon penala

• 06.08.2017. 17:23

Prvi trofej u sezoni pripao Arsenalu, koji je poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca savladao Čelsi 4:1 (poslije 90 minuta bilo 1:1) u Komjuniti šildu.

Arsenal je igrao bez Aleksisa Sančeza i Mesuta Ozila, a pored Lakazeta najistureniji u startnoj postavi bili su Dani Velbek i Aleks Ivobi. Na drugoj strani Konte je prednost u napadu ukazao Mičiju Bačuaiju prije Alvara Morate.

U prvom poluvremenu se vodila ravnopravna borba, ali najbolju priliku propustio je Aleksandr Lakazet u 23. minutu kada je pogodio stativu. Poslije zatišja u prvih 45 minuta drugo poluvrijeme je otvoreno golom. Viktor Mozes je iskoristio lošu postavku ofsajd zamke Arsenala i na sjajan način realizovao dodavanje glavom Gerija Kejhila.

Djelovalo je da je Čelsi "zatvorio" utakmicu, ali se u 80. minutu dogodio možda i prelomni trenutak. Pedro je sa leđa startovao na Granita Džaku i dobio direktan crveni karton. Prednost igrača više dala je krila Tobdžijama, koji su svega dva minuta kasnije stigli do izjednačenja.

Džaka je odlično ubacio loptu u šesnaesterac, a sjajno je reagovao Sead Kolašinac i glavom savladao Tiba Kurtou. Do kraja je Alvaro Morata imao šansu da ipak donese pobjedu Plavcima, ali je glavom šutirao pored gola i pristupilo se izvođenju penala.

Šutiralo se po novom "ABBA" sistemu (po ugledu na teniski tajbrejk). Prvi penal je izveo uspešno Geri Kejhil, a onda su Tio Volkot i Načo Monreal donijeli prednost Arsenalu. Uslijedila su dva penala, koja su odredila konačan ishod. Prvo je Tibo Kurtoa šutirao preko gola, a onda je Alvaro Morata šutirao pored lijeve stative. Arsenal je imao veliku prednost, a nju su u trofej golovima materijalizovali Aleks Okslajd Čembrlen i Olivije Žiru.

It's all over here at @wembleystadium - and we've won the 2017 Community Shield!#AFCvCFC pic.twitter.com/oVWq4tJBDd

— Arsenal FC (@Arsenal) August 6, 2017

Arsenalu je ovo treće slavlje u posljednje četiri godine, a ukupno 15. u Komjuniti šildu, čime su se izjednačili na drugom mjestu večne liste sa Liverpulom. Čelsiju je ovo treći uzastopni neuspjeh, a posljednji put su slavili 2009. protiv Mančester Junajteda na penale.