Apostrof: Šta je značila posjeta turskog predsjednika Sarajevu?

  • 26.05.2018. 19:25

Bakir Izetbegović je, na neki način, zloupotrijebio državni protokol ali je, na kraju, posjeta predsjednika Turske SArajevu bila, ništa više od privatne - poručio je, u sinoćnjem Apostrofu, sarajevski politikolog Zlatan Hadžidedić. Bio je na mitingu u Zetri ali samo, kako je rekao, da vidi Redžepa Tajipa Erdogana uživo. U posjeti, mnogo više od privatnog, vidi Aleksandar Vranješ, profesor banjalučkog Fakulteta političkih nauka.

"Ovdje se vidi da Turska na neki način pojačava svoje prisustvo. A kako je na Balkanu taj vakuum sve veći i veći i kako je ta neizvjesnost sve veća i veća što se tiče evropskih integracija, njihovo prisustvo je, čini mi se, sve jače. Kada, kaže se, i to se ponovilo na tom skupu, da je BiH ostavljena u amanet, kao nekakvo nasljedstvo koje je Alija Izetbegović ostavio Erdoganu. Mene interesuje koliko je to dominantan stav i koliko Bošnjaci konkretno u Federaciji se indentifikuju sa tim stavom?", rekao je Vranješ.

"To je stav familije Izetbegović i to je sve što ja na tu temu mogu reći. Mislim to je jedna skandalozna izjava sa kojom teško da se iko u Sarajevu može identifikovati. Možda neki najbliži saradnici Bakira Izetbegovića koji misle da neku korist mogu iz toga izvući", odgovorio je Hadžidedić.

Sociološki pogled na dolazak Turskog predsjednika dao je Slaven Letica, socilog iz Zagreba. Letica je tokom Erdoganove posjete čuo čak i neke, kako ih je opisao, opasne izjave Bakira Izetbegovića.

"I taj datum 20. maja 2018. treba zapamtiti jer on ima za Bosnu i Hercegovinu nekoliko opasnih teza. Prva je ovdje već spominjana a to je bogohuljenje. Znači da Bakir Izetbegović spominje dvojicu božijih poslanika, Aliju Izetbegovića i turskog predsjednika Erdoana", upozorio je Letica.

Istoričar Saša Adamović iz Novog Sada ne vidi toliki problem u onome što se čulo i vidjelo u Zetri. Opravdava to time da se Erdogan, u posljednjih nekoliko godina, promijenio.

"Ovo nije Erdogan iz 2010. godine. Ovo je 2018. godina i mnogo toga se promijenilo od prije par godina. Mi živimo u svijetu u kojem su radikalno mijenjani međunarodni odnosi", smatra Adamović.

A u tim odnosima mnoge zemlje vide političku i ekonomsku šansu u BiH. Osim Turske, tvrdi Slaven Letica, tu su i drugi veliki igrači poput Rusije i Kine.