Antidejtonski ili ne: Prepucavanja zbog referenduma

  • 23.07.2016. 19:52

 Dok se čeka odgovor OHR-a da li je referendum u Republici Srpskoj u skladu sa Ustavom, pitanje o Danu Republike, i dalje, svako tumači na svoj način.

Sa Odlukom Narodne Skupštine da se na referendum ide 25. septembra, nikako se ne mire u Federaciji i vide je kao kršenje Dejtonskog sporazuma. U Srpskoj tvrde da o tome nema ni govora.

" U ovom slučaju referendum nije antidejtonski niti je protiv Ustava BiH, naprotiv, Ustav RS je prema Venecijanskoj komisiji usaglašen sa Ustavom BiH, a to znači i sa ukupnim paketom Dejtonskog mirovnog sporazuma", izjavio je  Mile Dmičić, profesor ustavnog prava i savjetnik predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljka Čubrilovića.

Dok Dmičić poručuje da referendum o Danu Republike ne ruši vitalni nacionalni interes bilo kog naroda, u Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda ne misle tako. Nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH, osim kršenja Dejtona, ne mogu drugačije nazvati. Smatraju da se to mora sankcionisati.

"Uistinu očekujemo da neko ko je zadužen za praćenje implementacije Dejtonskog sporazuma, morao bi reći svoje, na ovo što se jednostrano raskida i prekida. Mislim da ovakvoj politici mora doći kraj", rekao je Mujo Hadžiomerović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS.

O referendumu o Danu Republike Srpske, OHR će se izjasniti naredne sedmice. U međuvremenu, uloženi veto na tu odluku razmatraće i zajednička komisija Narodne Skupštine i Vijeća naroda, zatim i Ustavni sud Republike Srpske. Sve procedure trebalo bi, po zakonu, da budu završene najkasnije do 25. avgusta.