Analitičari: Fejsbuk se i dalje igra s nama, dok remeti rad medija

  • 25.02.2018. 08:41

Urednici novinskog sajta Pagina Siete, trećeg po redu u Boliviji, primijetili su u oktobru da broj posjetilaca njihovog sajta koji dolaze sa Fejsbuka opada.

Sajt je nedavno bio žrtva sajber napada i urednici su mislili da su ih napali hakeri lojalni predsjedniku Evu Moralesu.

Ali nije vlada bila problem već Fejsbuk. Američka kompanija je testirala novu verziju Newsfeeda izdvojivši profesionalne medijske sajtove u novu sekciju – Explore. Dopalo im se to ili ne, Bolivija je bila jedna od test zemalja ove kompanije koja je u stalnoj potrazi za promjenom.

Za Fejsbuk koji mijenja i unapređuje svoj proizvod, zemlje poput Bolivije su idealne zahvaljujući njihovoj sve većoj, tehnološki pismenoj populaciji. Ali ove promjene imaju značajne posljedice poput ograničavanja publike na nevladine medijske izvore i jačanja uticaja izmišljenih i senzacionalističkih priča.

Fejsbuk je 11. januara saopštio da slične promjene "Njuz fida" uvodi po cijelom svijetu. Do promjena dolazi u trenutku kada je kompanija u žiži debate oko svoje uloge u širenju lažnih vijesti čiji je cilj bio uticanje na rezultate izbora, prije svega američkih predsjedničkih.

Fejsbuk kaže da promjene nisu identične onim koji su prošle jeseni uvedene u "Njuz fid" u Slovačkoj, Šri Lanki, Kambodži, Boliviji, Gvatemali i Srbiji. Ali ono što se dešavalo u tim zemljama ilustruje nenamjerne posljedice promjene.

U Slovačkoj, izdavači kažu da su promjene podstakle promociju lažnih vijesti. Kako prave medijske kuće sada moraju da plaćaju da bi se našle u "Njuz fidu", na korisnicima je da dijele informacije.

Lažna novinska vijest ilustruje problem, kaže Filip Struharik, urednik društvenih mreža Denik N, koji je primijetio pad od 30 posto u angažmanu Fejsbuka na tom slovačkom novinskom sajtu. U pitanju je bila priča o muslimanu koji je zahvalio dobrom samarićaninu što mu je vratio novčanik i onda ga upozorio da se priprema teroristički napad na božićni vašar.

Ova izmišljena priča je toliko kružila da je lokalna policija morala da izda saopštenje i demantuje je. Ali kada je policija pokušala da saopštenje postavi na Fejsbuk, dočekala ih je poruka da – za razliku od lažnih vesti protiv kojih su pokušali da se bore – ne mogu da se pojavljuju na "Njuz fidu" sa zvaničnog naloga.

U Boliviji, vlada i mediji kao što je Pagina Siete našli su se u čudnoj situaciji.

"Postali smo jedini medij koji kritikuje vladu", kaže veb-urednik sajta Rodolfo Hualpa. Sa uvođenjem sekcije "Eksplor", veb-saobraćaj je pao 20 posto. Hualpa sa Fejsbukom o ovom problemu može da komunicira samo pismeno, preko službe za klijente.

Posle žalbi i drugih medija, Fejsbuk je objavio saopštenje u kojem objašnjava da testira "Eksplor" opciju ali nije ostavio nikakvu mogućnost da kontaktiraju s njim.

"Ne možemo da razgovaramo sa Zakerbergom", kaže Izabel Merkado, urednica sajta Pagina Siete, misleći na izvršnog direktora Fejsbuka Marka Zakerberga. "Ne možemo da razgovaramo ni sa predstavnikom službe za klijente."

Medijski analitičari komentarišu kako se Fejsbuk igra sa korisnicima, dok remeti rad medija.

(NYT)

  • 10:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:15 Ловачки савети

    ТВ серијал "Ловачки савети" се бави саветима за ловце и оне који би то да постану.

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија

    ''''Серија

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.