Amerikanci krenuli u obračun sa bankarskim krminalom

  • 26.07.2016. 13:17

Amerikanci su krenuli u obračun sa bankarskim krminalom - jedan od dokaza je spektakularno hapšenje Marka Džonsona, britanskog državljanina i bivšeg glavnog šefa Odjeljenja za globalno devizno trgovanje u HSBC banci, najvećoj finansijskoj instituciji na svijetu.

Agenti Ef-Bi-Aja stavili su lisice na ruke Džonsonu neposredno prije ulaska u avion za London na aerodromu "Džon Ficdžerald Kenedi".

Džonsona i njegovog kolegu Stjuarta Skota, nekadašnjeg direktora evropskog odjeljenja za trgovinu stranim valutama u HSBC banci, državni tužilac iz Bruklina optužio je da su izigrali povjerenje klijenata, varali ih manipulisanjem na tržištu valuta i tako stekli nezakonitu zaradu za sebe i Banku.

Džonson i Skot su 2011. godine kupili za 3,5 milijardi dolara britanske funte i tako oštetili klijente, te ostvarili zaradu za sebe od tri miliona dolara.

Ni to im nije bilo dovoljno, pa su klijentima naplatili još pet miliona dolara provizije.

Oni su prvi visokopozicionirani bankarski šefovi protiv kojih je, nakon višegodišnje istrage, podignuta optužnica u SAD.

Dugotrajna policijska akcija bila je neophodna kako bi se uspjelo u razotkrivanju perfidnog kriminalnog djelovanja uglednih bankara.

Kako navode mediji, riječ je o krajnje sofisticiranoj prevari, pa je za procesuiranje odgovornih bilo potrebno angažovati niz stručnjaka.

Džonson i Skot su, nakon što su klijenti zatražili da za njih kupe britanske funte, a znajući da će to dovesti do porasta cijene valute, prvo kupili funte za svoju banku, a tek onda za klijente. Tako su i za svoje poslodavce ostvarili nezakonitu dobit.

Pomoćnik državnog tužioca SAD Lesli Koldvel navodi da taj slučaj potvrđuje odlučnost Ministarstva pravosuđa da kazni sve, pa i ljude u vrhu najvećih svjetskih bankarskih institucija i korporacija, kada utvrdi da su odgovorni za krivična djela.

HSBC banka ima problema sa zakonima u više država. Prošle godine banka se nagodila s američkim tužiocem i pristala da plati 1,9 milijardi dolara kazne zbog "pranja novca". Zauzvrat, sud je odustao od gonjenja.

Banka je 2014. godine kažnjena sa 614 miliona dolara zbog manipulacija na tržištu valuta, a za isto djelo 2015. godine, zajedno sa još četiri banke, uplatila je u američki državni budžet još nekoliko milijardi dolara kazne.

Prema procjenama finansijskih stručnjaka, do sada je 20 najvećih banaka na svijetu uplatilo u američki državni budžet oko 150 milijardi dolara za kaznena djela koja su počinili manipulišući tržištem, "pranjem novca", te prevarama kod prodaje nekretnina.

  • 22:45 Филм: Хазард (16+)

    '' Филм: Хазард (16+)

  • 00:45 Ноћни програм

    Ноћни програм