Amerikanci i Britanci pokušali da obore "Kasperskog"

  • 01.07.2015. 12:53

Američke i britanske obavještajne službe pokušale su da obore softvere laboratorije "Kasperski" i još 20 kompanija koje stvaraju anti-virusne kompjuterske programe.

Američka informativna stranica "Intersept", pozivajući se na dokumente nekadašnjeg saradnika američkih specijalnih službi Edvarda Snoudena, navodi da su u pokušaju rušenja "Kasperskog" učestvovale Agencija za nacionalnu sigurnost SAD /NSA/ te Britanska obavještajna agencija.

Laboratorija "Kasperski" zabrinuta je zbog činjenice da se "državne specijalne službe bave dizajnerima rješenja u sferi informacione bezbjednosti koji štite sve korisnike interneta, umjesto da svoj rad usmjere protiv pravog sajber-kriminala".

Obavještajne agencije posjeduju softvere dobijene putem "obrnutog inženjeringa", ponekad sa sumnjivim pravnim statusom.

One prate razmjenu informacija putem interneta kako bi neprimijetno blokirale antivirusne programe i sakupile informacije o bezbjednosnom softveru i korisnicima tog softvera, navodi "Intersept".

Autori teksta tvrde da specijalne službe prate i francuski "Fsb-antivirus", italijanski "NoVirusTenks", kineski "Antiy", korejski "Anlab" i mnoge druge antivirusne programe.

Zanimljivo je da osnivač Laboratorija Jevgenij Kasperski smatra da je Snouden "podlac i izdajnik, kome je mjesto u devetom krugu pakla".

On tvrdi i da su Snoudenova otkrića "sitnica", jer su svi, navodno, odavno znali da specijalne službe nadgledaju internet.

Kasperski je pokušaj američkih i britanskih specijalnih službi da obore njegov program nazvao "dobrom revizijom", koja je korisna za kompaniju.

"Oni su u našem sistemu ciljano tražili `rupe` - nisu ih našli, pa to nije izazvalo nikakvu štetu", kaže Kasperski i obećava: "Sljedeći put ćemo sve dobro šifrovati".

Na Snoudenovoj listi je i ruska kompanija "Doktor Veb". NJeni predstavnici nisu iznenađeni aktivostima američkih i britanski obavještajaca.

"Prirodno je da sajber-službe većine zemalja traže slaba mjesta u sistemu, preko kojih bi mogle da dobiju podatke koji ih zanimaju", navode iz ove kompanije.

Aleksej Lukacki, jedan od vodećih ruskih stručnjaka u sferi sajber-bezbjednosti, smatra da ovakve provjere specijalnih službi uvijek podrazumijevaju "nešto više".

"U ovom slučaju napad i provjera se mnogo ne razlikuju", napominje on i navodi da se, najvjerovatnije, radilo o "pripremnoj fazi".

Prema navodima Lukackog, ovakve provjere možda su usmjerene i na ruske objekte od strateškog značaja koji u svojim kompjuterskim sistemima koriste proizvode "Kasperskog".