Advokati krenuli u rat sa Bankom Srpske

  • 01.07.2017. 19:10

Advokati kreću u rat sa Bankom Srpske. Zbog 3,5 miliona maraka nepriznatih potraživanja, pripremaju sudske postupke protiv stečajne upravnice.

Advokatska kancelarija Aleksandra Sajića u proceduru je već krenula. Sajić tvrdi da mu, za više od 300 predmeta u kojima je četiri godine zastupao Banku Srpske, duguju 700.000 maraka. Kaže da ima sve fakture i dokaze za svoje tvrdnje. Za prijavljena, a osporena dugovanja ima samo jedno objašnjenje.

"To što meni smeta jeste da našu prijavu niko nije ozbiljno analizirao, a njih ima, što stečajna upravnica, što savjetnika, jako puno, i jako dobro su plaćeni za to. I to je ono što izaziva revolt. A s obzirom da prijava nije bila analizirana kako treba, zbog čega je bio iznenađen i stečajni sudija, mi ćemo vjerovatno ići sa zahtjevom za smjenu stečajnog upravnika", rekao je Aleksandar Sajić, advokat.

Sajić tvrdi da će pokretanje sudskih postupaka, samo u njegovom slučaju, donijeti nepotrebne troškove, ali i izazvati kolaps u sudu.

Stečajna upravnica Banke Srpske, Mirjana Golić, nije bila raspoložena za izjavu. U telefonskom razgovoru objašnjava da, konkretno Sajić, tokom likvidacionog postupka nije ispoštovao proceduru.

telop

Golićeva tvrdi da neki advokati čak i nisu prijavili onolike iznose kolike sada traže. Uostalom, kaže ona, sa advokatima i neće žuriti, jer ima mnogo drugih koji su na listi prioriteta nekoliko stavki iznad.

Golićeva tvrdi da su za samo jedan papir advokati tražili i po 800 maraka, što nije mogla da dozvoli. Na narednom ročištu, zakazanom za šest dana, vijećaće o potraživanjima drugih povjerilaca.

Ekonomisti kažu da su advokati u dosta boljem položaju od ostalih, jer znaju da se bore za svoja potraživanja. Obični ljudi, kažu, često nemaju para da podnose tužbe. Čak i da im se potraživanja priznaju, veliko je pitanje iz koje kase će dugovi biti vraćani.

"Ako uspiju da naplate od pet do 10 posto, od zaista svega onoga što misle da naplate, to će biti presedan, jer dosadašnja iskustva sa Bobar bankom pokazala su da ta situacija nije nimalo ružičasta. Tako da će možda na šteti biti i jedni i drugi", kaže Zoran Pavlović, ekon0mista.

Oko 270 povjerilaca iz Bosne i Hercegovine do sada je prijavilo više od 220 miliona maraka potraživanja. Prihvaćeno je više od polovine tog iznosa, a rok za prijave još nije istekao. Vlada Srpske najveći je povjerilac, jer joj se duguje čak 112 miliona maraka. Ipak, na taj novac će morati da pričeka, jer je na začelju kolone za isplatu.