76 godina od pokolja Srba u Starom Brodu i Miloševićima

  • 22.03.2018. 20:26

Snijeg i hladnoća vratili Milorada Ćebića 76 godina unazad, kada je bio desetogodišnjak koji je gledao stravične prizore stradanja Srba sa Romanije. Ustaše su u par dana pobile svu srpsku nejač, a djevojke da bi sačuvale svoju mladalačku čast, bacale su se u Drinu.

„Djevojke se uhvate u kolo, po četiri, pet, šest, otac sa ćerkama, zapjevaju one naše bosanske pjesme i idu u Drinu", priča Milorad Ćebić.

Bačene su u Drinu danas i bijele ruže i služen je pomen stradalima. Akademik Matija Bećković održao je besjedu sa kojim je stradanje u Starom brodu nazvao srpskim Titanikom. Mitropolit dabrobosanski rekao je da je dvadeseti, vijek stradanja Srba.

„Dvadeseti vijek nije samo završen stradanjem od 42. do 45.godine, isto se desilo i 92. i 95.godine", rekao je
mitropolit dabrobosanski Hrizostom.

„Zbog bratstva i jedinstva sakrivano je jedinstvo i tako odnjegovano nebratstvo i nečovještvo koje se očitavalo ovih godina i ovih dana", riječi su Matije Bećkovića.

Bećković nije zaboravio pisca Momira Krsmanovića koji je bio progonjen zbog istine u svojoj knjizi „ Teče krvava Drina". Mitropolitu je predložio da mu pravoslavna crkva dodijeli orden Sv. Save, a institucijama RS predlaže da i oni odlikuju borca za istinu.

„ To mi mnogo znači, jer ja sam dugo bio skrenut, moj roman „ Teče krvava Drina" bio je zabranjen", rekao je Momir Krsmanović, pisac.

Visoke zvanice položile su vijence, a školarcima je održan i istorijski čas.

Stradanje Srba neće biti zaboravljeno, a na inicjativu srpskog režisera Emira Kusturice, imena svakog od šest hiljada stradalih Srba biće ispisana ovdje u Starom brodu.